Mbi 11 milionë banorë në karantinë. Pamjet e frikshme që vijnë Wuhani i Kinës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kina po duket në një gjendje të frikshme, ku 11 milionë banorë janë karantinuar nga koronavirusi.

Siç shkruan Euronews, Wuhan dhe krahina më e gjerë e Hubeit janë të bllokuara që nga fundi i janarit, në një përpjekje të jashtëzakonshme për të përmirësuar gjendjen e krijuar nga koronavirusi.

Siç thuhet më tej, vendi ka ndaluar 56 milionë njerëz të futen në pjesë të tjera të Kinës.

Megjithatë, në gjithë këtë situatë ka një sinjal pozitiv. Hubei nuk ka raportuar një rast të ri për disa ditë me radhë dhe se njerëzit e shëndetshëm në zona me rrezik të ulët do të ishin në gjendje të udhëtonin aty. Wuhan është kryeqyteti i provincës Hubei dhe është qyteti më i madh në Hubei.

Ai është qyteti më i populluar në Kinën Qendrore, me një popullsi prej mbi 11 milionë banorë, qyteti i nëntë më i populluar kinez dhe një nga nëntë Qytetet Qendrore Kombëtare të Kinës.

Kreu i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, deklaroi se koronavirusi ka arritur shkallën që mund të përshkruhet si pandemi globale, pasi ka infektuar 118 mijë persona në 114 vende të botës, ndërsa kanë ndërruar jetë 4,291 të tjerë.


Të fundit

NATO ‘izolon’ kufirin me 2 avionët luftarakë pas shpërthimeve në Nord Stream

Të fshehur nën e aeroportit të Bornholm qëndrojnë dy avionë luftarakë F-16 dhe jo pa arsye. Avionët shërbejnë si...

Nord Stream/ Gazetari: Rusia pret tubacionet nënujore të Britanisë

Një prezantues i televizionit shtetëror rus ka kërcënuar se do të sabotohen kabllot dhe tubacionet kryesore britanike nënujore vetëm disa ditë pas shpërthimeve në...

DASH: Marrëveshja e Serbisë me Rusinë është e gabuar  

Departamenti Amerikan i Shtetit reagoi pas vendimit të Serbisë për të njehsuar politikën e jashtme me Rusinë, duke e cilësuar këtë vendim si thjesht...

Meta: Ndërtimet pa leje nuk janë të rastësishme

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka folur i prerë në raport me kryeministrin Edi Rama duke thënë se nuk do të ketë...

Dy satelitët, Rama: Do zbulojnë ndërtimet pa leje  

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se me ngritjen e satelitëve Albania 1 dhe Albania 2 do krijohet një “kryeinspektoriat” që sipas tij s’ka parti...

Lajme të tjera

Web TV