Ja pse India mund të shpëtojë botën nga koronaviursi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shtetet e Bashkuara të Amerikës deklaruan së fundmi se janë duke bashkëpunuar me Indinë për të zhvilluar vaksinën e koronavirusit.

Madje, ka qenë vetë sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, i cili ka ulur edhe tonet me New Delhin, duke theksuar se dy vendet po bashkëpunojnë në këtë drejtim.

Të dyja vendet kanë drejtuar një program të përbashkët të zhvillimit të vaksinave për më shumë se tre dekada.

Uashingtoni dhe New Dehli kanë punuar bashkërisht për sëmundjet enterike, gripit dhe tuberkulozi, ku India është ndër prodhuesit më të mëdhenj të ilaçeve gjenerike dhe vaksinave në botë, si ajo ndaj poliomielitit, meningjitit, pneumonisë, rotavirusit, BCG, fruthit, shytave dhe rubeolës, në mesin e sëmundjeve të tjera.

Në këtë drejtim, një numër i madh i firmave indiane janë duke zhvilluar vaksina kundër  Covid-19.  Një prej tyre është Instituti Serum i Indisë, prodhuesi më i madh i vaksinave në botë për nga numri i dozave të prodhuara dhe të shitura globalisht. Kompania 53-vjeçare bën 1,5 miliardë doza çdo vit, kryesisht nga dy objektet e saj në qytetin perëndimor të Pune. (Ka dy fabrika të tjera të vogla në Holandë dhe Republikën Çeke.) Rreth 7,000 njerëz punojnë për firmën.

Kompania furnizon me rreth 20 vaksina në 165 vende. Rreth 80% e vaksinave të saj eksportohen dhe, me një mesatare prej 50 cent në dozë, ato janë disa nga më të lirat në botë.

Tani firma ka bashkuar bashkëpunimin me Codagenix, një kompani amerikane bioteknike, për të zhvilluar një vaksinë, në mesin e më shumë se 80 prej tyre, që thuhet se janë në zhvillim në të gjithë botën. Kjo vaksinë krijohet duke zvogëluar virulencën – ose duke hequr vetitë e dëmshme – të një patogjeni, por duke e mbajtur gjallë.

Lexo edhe :  Milani i “fiksuar” pas Zaniolos, takim vendimtar sot në Romë për të ardhmen e italianit

“Ne po planifikojmë një seri provash të kafshëve [edhe mbi minj] të kësaj vaksine në prill. Deri në shtator, ne duhet të jemi në gjendje të fillojmë testimet njerëzore”, ka thënë Adar Poonawalla, shefi ekzekutiv i Institutit Serum të Indisë.

Testimet klinike njerëzore filluan në Oksford të enjten. Nëse gjithçka shkon mirë, shkencëtarët shpresojnë të bëjnë të paktën një milion doza deri në shtator.

“Është shumë e qartë se bota do të ketë nevojë për qindra miliona doza, në mënyrë ideale deri në fund të këtij viti, për t’i dhënë fund kësaj pandemie, për të na larguar nga bllokimi”, tha Prof. Adrian Hill, i cili drejton Institutin Jenner në Oksford, raporton BBC.

Zhvillimi i një vaksine të sigurt e cila mund të prodhohet në masë do të jetë një test që kërkon kohë – çdo pjesë duhet të testohet kimikisht dhe biologjikisht përpara se të lëshohet. “Por ne jemi shpresëdhënës, shumë me shpresë se do të kemi një vaksinë të sigurt dhe efikase në dy vjet ose më pak”, thotë Poonawalla.


Të fundit

Horoskopi ditor, e shtunë 28 janar 2023

Dashi Do të ketë një mënyrë për të qartësuar disa gjëra që ju mundojnë. Në punë mund të jeni surpriza...

Manchester City mposht Arsenalin dhe kalon në raundin tjetër të FA Cup

Goli i Nathan Ake vendosi sfidën Manchester City-Arsenal. Dueli i raundit të 1/16-ve në FA Cup, u mbyll 1-0 për skuadrën e Pep Guardiolës,...

Besnikë dhe të qëndrueshëm, me këto shenja do të keni një marrëdhënie perfekte

Personat që i përkasin shenjave të mëposhtme njihen si të qëndrueshëm dhe besnikë. Demi Askush nuk e vlerëson partnerin e tij më shumë se sa një...

Largimi i shqiptarëve, eksperti i punësimit tregon ‘çelësin’: Frenimi i emigracionit..

Në kushtet e largimit të fuqisë punëtore nga vendi, eksperti për çështjet e punësimit Erald Pashai, sugjeron rritjen e pagës mesatare në 850 euro...

Rrëfehet ish-e dashura e McGonigal: I gjeta në shtëpi çantë me para më tha se…

Charles McGonigal kishte një lidhje jashtë martesore, pa e ditur se ky raport do i kushtonte shumë! Duket se qenë Allison Guerriero, e dashura e...

Lajme të tjera

Web TV