Pse pëlqejmë filma të frikshëm në kohë krizash? Ja çfarë thotë psikologët

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ndërkohë që shtohen përditë shifrat e të diagnostikuarve me koronavuris në shkallë bote, kanë marrë popullaritet të ri filmat që marrin frymëzim nga epidemitë dhe reagimi ndaj tyre. Përse pikërisht ne këto momente ka një interesim kaq të madh për filma të tillë?

Këto pamje nuk tregojnë realitetin me koronavirus, por janë fragmente nga filmi “Outbreak” i kineastit Wolfgang Petersen, aktualisht një nga 10 filmat më të shkarkuar përmes kompanisë Netflix.

Koronavirusi ka pezulluar të gjitha proceset e realizimit të filmave dhe kinematë kanë mbyllur dyert, në këto kushte publiku po shfrytëzon shërbimet e shpërndarjes së videove dhe filmave përmes internetit. Filmi “Outbreak” ka në qendër të subjektit një virus të përcjellë nga një majmun i vogël tek një komunitet me 2600 banorë në Kaliforni. Autoritetet shpallin karantinën dhe dërgojnë ushtrinë në këtë komunitet, pasi shpërthen epidemia:

Ka plot filma të tillë që analizojnë reagimin ndaj një situate të frikshme, një skenar dramatik që vë personazhet kryesore përballë një force të padukshme që fillon të përhapë sëmundje duke detyruar popullatën të izolohet. Individë të korruptuar në radhët e ushtrisë përhapin iformata të rreme në publik ndërkohë që thurin plane për ta zhdukur me një bombardim të fuqishëm komunitetin në mënyrë që të ndalet epidemia.

Përse i tërheq shikuesit kjo temë në një kohë kur në realitet përballen me një epidemi reale? Psikologia Carolyn Lorente, thotë se kjo preferencë lidhet me “ankthin e vdekjes” apo një ndjenjë të fortë makthi që ndjen njeriu kur ballafaqohet me mundësinë e vdekjes. Filmat me skenare të frikshme, por me një fund pozitiv, i qetësojnë shikuesit.

Kjo është një mënyrë për t’i shpëtuar realitetitPër dy orët e filmit ne arrijmë  përqëndrohemi tek realiteti  ekranku shohim diçka  na drithëronna bën  na rrahë zemraKëta filma kanë një hark shumë  bukurpasi shkaktojnë një rritje  ankthitnjë drithërimpor  fund një zgjidhje pozitive”.

Ekspertja e filmave Cynthia Fuchs thotë se filmat me skenarë  frikshëm si filmi “Contagion” i kineastit Steven Soderbergh mbi një epidemi vdekjeprurëseofrojnë një sens solidariteti duke treguar  ekran se çfarë bëjnë shkencëtarët duke rendur kundër kohës   shpëtojnë njerëzimin.

“Situata të tilla kërkojnë bashkëpunim. Kërkojnë një frymë komuniteti. Kërkohet planifikim strategjik, gjëra që nuk na është kërkuar t’i bëjmë në jetën normale”.

Ekspertja thotë se shumë prej këtyre filmave pasqyrojnë një epidemi me përmasa shumë më të mëdha se sa epidemia që po ndeshim tani. Kjo i bën shikuesit të ngushëllohen dhe të ndjehen mirë që nuk po hasin të njëjtën situatë si personazhet e filmit.

“Mortaja e Firences” një film pa zë, realizim i vitit 1919 për mortajën e vitit 1348 dëshmon se publiku e pëlqente këtë zhanër që në fillimet e kinematografisë. Megjithëse në qendër të subjektit ishte mortaja e Mesjetës, filmi u realizua gjatë Gripit Spanjoll të 1918, kur ankthi nga epidemia ishte shumë i lartë.

Kjo dëshmon se megjithë  frikën e vdekjes e ndjejmë  zemër dhe mendje, e kemi   lehtë ta përballojmë kur e shohim  ekran se sa kur ballafaqohemi me  direkt,” thotë psikologia.

Zonja Lorente thotë se filma  tillë ndihmojnë shumë njerëz  përballojnë realitetin e frikshëm:

Sa  shumë i shikon aq  normale  duketKjo quhet terapia e ekspozimitNdoshta prandaj i shohim këto filma”.

Por filma  tillë  frikshëm   zgjojnë ankth si për shembull filmi “Contagion”  po ashtu frymëzohet nga një epidemimund  mos jetë i përshtatshëm për këdothotë psikologia.

Shqetësohem kur pacientët e mi përdorin filma si “Pandemic” si reagim”.

Ajo thotë   kohë krizashkur njerëzit ndjehen  pafuqishëm dhe  ankthfilma  tillë mund t’i zhysin  ankth   madh:

Por shpesh këto filma na ndihmojnë  kuptojmë ankthinsiç ndodh kur sheh një ëndërr  keqe dhe zgjohesh nga gjumiEdhe  këtë rast, e sheh filmin deri  fund kur mbaron me një përfundim pozitiv,” thotë ekspertja Fuchs.

Siç ndodh  shumë skenarëzbulohet vaksinanjerëzimi gjen shpëtiminçdo gjë përfundon mirë./voa/


Të fundit

Shokët i shpërndanë në WhatsApp videon ku kryente marrëdhënie seksuale, 31-vjeçarja vret veten

Prokurorët në Napoli kanë hapur një hetim për vdekjen e një vajze të re e cila besohet se ka...

Fatos Nano në gjendje jo të mirë shëndetësore, transportohet me karrocë në spital (Video)

Një video është publikuar në media, ku shihet ish-kryeministri dhe ish-kreu i PS-së, Fatos Nano i cili mbërrin në një spital privat në Tiranë. Ai...

Pamje spektakolare/ Satelitët e Elon Musk “pushtojnë” Europën, kalojnë edhe në Fier (Video)

Satelitët e manjatit të biznesit, Elon Musk, që kanë “shëtitur” qiejt e Europës, kanë kaluar edhe në Fier. “BalkanWeb” ka publikuar një video, ku shihen...

Plas arma në Borsh, plagoset një person

Disa çaste më parë janë regjistruar disa të shtëna me armë zjarri në Borsh të Sarandës, ku sipas informacioneve paraprake raportohet për të plagosur. Nuk...

Gjykata rrëzon kompaninë turke dhe i jep të drejtë Ministrisë së Mjedisit: Nuk do të ndërtohet HEC në Vjosë

Gjykata Administrative ka mbështetur kërkesat e vazhdueshme të qytetarëve dhe shoqërive civile apo dhe shoqatave të angazhuara për mbrojtjen e mjedisit, lidhur me ndërtimin...

Lajme të tjera

Web TV