Shtyhet rivlerësimi i pronave të paluajtshme/Për të përfituar qytetarët duhet…

113 563 lexime

77,508FansaPëlqeje

Këshilli i Ministrave dorëzoi në Kuvend një kërkesë për ndryshime në ligjin 90/2019 specifikisht për “Për Rivlerësimin e Pasurisë së Paluajtshme”.

Në këtë ligj kërkohet që afati i zbatimit të tij të bëhet në fundi të këtij viti dhe jo më 30 shtator, sikur ka ndodhur më parë.

Në relacionin shoqërues qeveria bën me dije se deri më tani ka marrë kërkesa për rivlerësim të 19 mijë pronave, shumica dërrmuese e të cilave janë dorëzuar para fillimit të pandemisë në mes të majit mars.

…situata e krijuar nga COVID-19 ka sjellë një rënie të dukshme të numrit të aplikime për rivlerësim,” shkruhet në relacion ku argumentohet kërkesa për shtyrje”

Shqiptarët paguajnë që prej vitit 2009 tatim mbi fitimin ose mbi të ardhurat personale në masën 15% të diferencës mes çmimit të blerjes dhe çmimit të shitjes së një prone të paluajtshme.

Ky lloj tatimi u vendos në Shqipëri si pjesë e paketës së taksës së sheshtë dhe shkaktoi telashe të shumta për shqiptarët për shkak se shumica e pronave në vend nuk kanë një histori shitblerjeje dhe rrjedhimisht, në shumë raste, tatimi 15% mbi fitimin kthehet në tatim mbi të gjithë vlerën e shitjes.

Pasi u zbatua për herë të parë në vitin 2009, ky tatim në praktikë bllokoi shit-blerjen e pronave të patundshme për shumë muaj. Duke reflektuar mbi problemin, qeveria e atëhershme vendosi të bëjë një proces rivlerësimi në vitin 2011 në të cilin, shqiptarët aplikonin për të caktuar një çmim tregu për pronat e tyre duke paguar një tatim të barabartë me 1% të vlerës së pronës.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Financave, rreth 24 mijë shqiptarë aplikuan për rivlerësimin e pronave me vlerë totale prej 930 milionë eurosh në vitin 2011 pasuar nga 46 mijë aplikime në vitin 2012 dhe 25 mijë në vitin 2013.

Lexo edhe :  Trump hedh idenë e shtyrjes së zgjedhjeve presidenciale të nëntorit

Qeveria aktuale ndërmori një fushatë tjetër në vitin 2016 për një valë tjetër rivlerësimesh si dhe një fushatë të katërt që po zbatohet aktualisht.

 

 

Bo.Ba/fjala.al

Të fundit

Media në zi/ Ndërron jetë gazetari i njohur shqiptar (FOTO)

Është ndarë nga jeta gazetari dhe shkrimtari, Musli Berisha, me origjinë nga Ferizaj. Lajmin e ka bërë  me dije...

Dedikimi prekës i Ramës për të ëmën: Mund të buzëqeshë sepse jetoi

Kryeministri Edi Rama  pësoi ditën e djeshme një humbje të madhe, pasi nëna e tij Aneta Rama ndërroi jetë. Në një reagim në rrjetet sociale...

Gjeti gruan në shtrat me tjetër, ylli i Atalantës bie në depresion

Tronditëse ka qenë për lojtarin e Atalantës, Josip Ilicic vizita e papritur që do i bënte partneres së tij. Nga klubi italian u bë...

Aksident i rëndë/Makina përmbyset jashtë rruge, plagoset 20-vjeçari (FOTO)

Një aksident i rëndë automobilistik është regjistruar pasditen e kësaj të diele në aksin rrugor Berat-Lushnjë pranë fshatit Otllak. Një automjet tip "Opel" ka dalë...

VIDEO/ Dasmorët bllokojnë aksin Tiranë-Durrës, ndalojnë makinat dhe dalin të kërcejnë

Disa dasmorë kanë bllokuar aurostradën Tiranë-Durrës duke i ndaluar makinat në mes të rrugës e kanë dalë jashtë. Nga video e bërë publike nga Joq...

Lajme të tjera

Web TV