Çfarë duhet të bëjnë institucionet për heronjtë tanë Akilin, Pirron dhe Aleksandrin e Madh

113 563 lexime

77,499FansaPëlqeje

Përgjigjes se përse nuk i nderojmë heronjtë tanë, akademiku Apollon Baçe ka deklaruar se fillimisht kjo është përgjegjësi e shtetit.

Në emisionin HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU, Baçe u shpreh se institucionet duhet të mbajnë përgjegjësinë e tyre lidhur me këtë çështje.

 -Profesor ne nuk e kemi të nderuar fare, as Akilin, as Pirron, as Aleksandrin. Çfarë do bëjë Shqipëria për t’i nderuar këta?

-Këtu ke të bësh me burokratë, me njerëz që nuk e duan kombin. Ka ca lloj zanate që nuk mjafton të jesh korrekt por duhet ta duash diçka. Duhet të mendosh me zemër, se zemra nuk të gabon. Kjo gjë fare bukur mund t’i ngarkohej Akademisë së Shkencave . Unë jam në Akademi dhe e kam shprehur këtë mendim  që duhet bërë kjo gjë. Arkeologjia te ne përfundon duke shkruar për arkeologjinë. Akademia duhet të gjejë format e duhura për të bërë të ditur se Akili, Pirro dhe Aleksandri ishin shqiptarë. Format e duhura do të thotë konferenca, krijimi i sektorëve që merren me anën divulguese, ashtu si e bëjnë të tjerët edhe ne nuk duhet ta lëmë. Si ka mundësi që çdo gjë na e marrin?/Fjala.al/Ke.Ba

Të fundit

Ish-deputetja për djegien e fabrikës në Skrapar: Të rikthehet në gjendje pune

Pas ngjarjes së rëndë të ndodhur dje në Skrapar ku një fabrikë këpucësh u shkrumbua, ish –deputetja e LSI-së...

“2020-ta viti i sigurisë rrugore”/ Përgjysmim i jetëve të humbura nga aksidentet krahasuar me 2013-ën

Numri i jetëve të shpëtuara gjatë 7-muajve të parë të vitit 2020 është dyfish në krahasim me vitin 2013. Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, duke...

“Shmangni katastrofën në ekonomi dhe familjet shqiptare”, Meta thirrje qeverisë

Presidenti Ilir Meta reagon për krizën e krijuar nga pandemia e koronavirusit, duke thënë se mbyllja e mijëra qepenëve të biznesit të vogël është...

Video/ “Blutë apo të kuqtë?”, Tahiri batuta me Gjikën: Ata drunjtë janë të gjithë njësoj

Ish-ministri i Brendshëm i Shqipërisë Saimir Tahiri, ndërsa shijon pushimet nuk nguron që të përmendë edhe ish kolegët e tij politikanë. Ndërsa ka publikuar një...

Vrasje dhe prerje kokash/Krimet e tmerrshme nga të sëmurët mendorë (FOTO)

Firdes Çekiçi nga qyteti i Pogradecit është viktima e radhës nga djali i saj. Nga policia thuhet se autori Olsi Çekiçi ishte me probleme...

Lajme të tjera

Web TV