Mjeku Kalo mesazh qytetarëve:Teoritë e mosekzistencës së virusit lërini në dorë të “gjithëologëve”, kujdesuni për veten

113 563 lexime

77,495FansaPëlqeje

Mjeku i njohur Tritan Kalo vazhdon të jetë pranë pacientëve të tij në Infektiv në luftën e pandërprerë prej muajsh me COVID-19, por jo vetëm, ai është gjithnjë i pranishëm me mesazhet shpresë dhënësë edhe pranë të gjithë qytetarëve.

Një një prej postimeve të tij të shpeshta në ‘Facebook’ Kalo u drejtohet të gjithë qytetarëve me një mesazh të gjatë dhe të ndjerë për tu kujdesur për vetën.

“Ju lutem si mjek e vëlla, që kurrë të MOS e braktisni për asnjë çast përkujdesin ndaj vetes, si dhe vigjilencën për të mos rënë PRE e këtij infeksioni sa tinzar edhe jetë-marrës”-shprehet Kalo

Dhoma e parë në të djathtën e fotos së koridorit të Pavjonit të parë është zyra ime në Shërbimin e Sëmundjeve Infektive në QSUT, ose sikundër edhe njihet Spitali Covid-1…..Përkujdesi ndaj të sëmurëve realizohet vetëm aty dhe shumë më pak në studiot televizive, si dhe njohuritë për këtë sëmundje ende me shumë e shumë të panjohura përftohen po aty, krahas njohjes me eksperiencën e kolegëve tanë në Shqipëri dhe në mbarë botën….

 Gjindem aty që herët në mëngjes jo i frikësuar, por i ndërgjegjësuar për të qenë sa më pranë jush në çdo rast nevoje…..Miq e dashamirës, përkujdesuni në vijimësi për shëndetin e jetën tuaj dhe të afërmve tuaj….Sars-Cov2/Covid-19 është një realitet jetësor…..Imagjinatën e sëmurë për konspiracionin e mosekzistencës së kësaj “flame mbarëbotërore”, lërjani të dashuruarve pas teorive konspirative apo atyre GJITHOLLOGËVE, që janë në kërkim të protagonizmit të munguar…

 

Kurrë mos harroni se janë aty që prej 9 Marsit 2020, në 24 orët e ditës me dhjetra e dhjetra motra e vëllezër tuaj Mantelbardhë, Infermjerë, Sanitarë, Imazheristë, Administratorë, Farmacistë, Barrelistë, Shoferë e Punonjës të Rendit, për të vigjiluar mbi shëndetin tuaj….MENDONI edhe për sakrificat e privimet e tyre të pafundme….Jo rrallë NE edhe nuk ja kemi dalur mbanë dhe kemi humbur jetë njerëzish, shpirtrat e të cilëve pushofshin në Parajsë….Fëmijët kanë humbur nënën apo babanë, të afërmit motrën apo vëllanë, ne kemi humbur kolegët tanë të çmuar…..

Lexo edhe :  Përfundon mbledhja e parë e Komisionit të PD-së/Mustafaj: Në fund dua të dal i paturpëruar

 

Ju lutem si mjek e vëlla, që kurrë të MOS e braktisni për asnjë çast përkujdesin ndaj vetes, si dhe vigjilencën për të mos rënë PRE e këtij infeksioni sa tinzar edhe jetë-marrës ….NUKU është mëria apo vatësia politike ajo që ju lëndon më shumë se vetë sëmundja, ndaj larg të bërit poltikë edhe me Sars-Cov2/Covid-19.…Politiqenërit tanë të çdo ngjyre e kanë gjetur dhe e gjejnë shumë shpejt gjuhën mes vedit, për pasurimin e tyre në çdo kohë dhe me çdo mjet….

Emrat tuaj kurrë nuk kanë qenë dhe kurrë nuk do të jenë, në listat e ndarjes së përftimeve të tyre…SHËNDETI dhe JETA e juaj është plot vlera dhe e paçmimtë për ju, të afërmit tuaj dhe për gjithë shqiptarinë….

 

FUNDJAVË të mbarë dhe të paqtë kudo që jeni miq, dashamirës, vëllezër e motra të një gjaku e të një gjuhe….Me Mirëbesim reciprok si dhe me PËRPJEKJE të palodhëshme do mundet t’a fitojmë sfidën me Sars-Cov2/Covid-19….Ju duam dhe ju respektojmë!!!…..Together forever!!!  /Ra.My. Fjala.al/

 

 

 

 

 

 

Të fundit

Regjistrohen 552 raste të reja me koronavirus brenda 24 orëve në Itali, rikthehet frika

Infeksionet e koronavirusit në Itali vazhdojnë të rriten: në 24 orët e fundit ka pasur 552 raste të reja,...

Foto që s’duhen humbur/ Burri komplet i zhveshur vihet në ndjekje të derrit “hajdut”

Një moment i pazakontë është regjistruar pranë një liqeni në Berlin. Një burrë është fotografuar komplet i zhveshur teksa ndiqte një derr të egër dhe...

‘I kanë marrë zvarrë mësuesit në mitingje,’ denoncimi i PD-s denoncimi i PD-së

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi deklaroi se institucionet arsimore drejtohen nga persona të komanduar politikisht. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Boçi...

Miranda Hoxha: Del Frroku e gjuan Meçon, mos u çudit kur të dalë të drejtojë ndonjë studio plot me bu”r”a

Lidhur me akuzat që gazetari Frrok Çupi hodhi ndaj gazetares dhe moderatores Sonila Meço ka ardhur një reagim dhe nga Miranda Hoxha. Në një postim...

Projektligj për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së, ja çfarë po diskutohet në Kuvendin e Kosovës

Kuvendi i Kosovës ka nisur të premten shqyrtimin e Projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), pas propozimit që i...

Lajme të tjera

Web TV