Inagurohet Bypass-i ri, Tepelena për 50 kilometra në bregdet

113 563 lexime

77,487FansaPëlqeje

Ditën e sotme është bërë inagurimi i Bypass-it të Tepelenës ku ka marrë pjesë edhe Kryeministri i vendit Edi Rama.

Rama është shpehur se ky është një nga segmentet më të rëndësishme rrugore që lidh akset Levan-Tepelenë dhe Tepelenë-Gjirokastër-Kakavijë, duke ofruar kështu dhe një panoramë fantastike për udhëtarët.

Në këtë inagurim ka marrë pjesë gjithashtu edhe ministrja Belinda Balluku, ku ka bërë me dije se po rikontruktohet edhe Ura e Ali Pashës, një monument kulture që po rrezikonte rënien për shkak të dëmtimit në njërën këmbë.

Ndërsa kryetari i bashkisë së Tepelenës, Tërmet Peçi, ka thënë se kjo është ëndrra e të parëve tanë që po bëhet realitet pasi me këtë investim për 50 kilometra Tepelena del në Bregdet.

 

STATUSI NGA EDI RAMA

Hapet bypass-i i Tepelenës dhe kjo vepër tjetër e rëndësishme e infrastrukturës kombëtare vihet në shërbim të qytetarëve e të sipërmarrjes.

I trashëguar ndër dekada si një shteg buzë kalasë së Ali Pashës, sot segmenti që lidh dy segmentet e rëndësishme rrugore, Levan-Tepelenë dhe Tepelenë -Gjirokastër-Kakavijë, ofron dhe një panoramë fantastike për udhëtarët, si edhe një hapësirë të re lëvizjeje për këmbësorët, duke e fuqizuar më tej ofertën e Tepelenës turistike🇦🇱☀️

Të fundit

Konventa e Demokratëve në SHBA, Balla ftohet të marrë pjesë në Forumin e Liderëve Ndërkombëtar

Ndërkohë që pandemia e vazhdueshme po sfidon zgjedhjet dhe proceset demokratike globale, Instituti Kombëtar Demokratik (NDI) do të mbajë...

Ishin fshehur në Shqipëri për t’iu shmangur arrestimeve, ekstradohen drejt Italisë 9 persona

Nëntë persona të arrestuar në Shqipëri për vepra të ndryshme penale janë ekstraduar ditën e sotme drejt Italisë. Lajmin e ka bërë me dije Interpol...

Rëndësia për shqiptarët e zgjedhjeve të ardhshme në Shtetet e Bashkuara – Nga Sami Repishti

Nga Sami Repishti - Marrë nga Gazeta Dielli Kontaktet e shumëzueme, distancat e pakësueme, nevoja jetësore për shkembime, ndihma dhe bashkëpunim kanë ba sot botën...

Brataj publikon pamjet e rënda: Ja çfarë i shkakton COVID-i mushkërive (FOTO)

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shprehet se COVID-19 nuk le shenja në trup si sëmundjet e tjera Murtaja, Lia, Rubeola Fruthi, por le...

Ish-deputeti me Covid flet nga spitali: Janë mbi 200 pacientë të shtruar, ngjason si luftë pas …

Ish-deputeti i PS-së në Vlorë Fatmir Toçi, i cili u përball me virusin COVID-19, iu ka dhënë një apel të fortë qytetarëve. Në një postim...

Lajme të tjera

Web TV