Ja pse nuk duhet blini një Iphone tani

113 563 lexime

77,346FansaPëlqeje

Nëse po mendoni të blini një iPhone të ri në të ardhmen e afërt, është ndoshta më mirë të rimendoni atë vendim.

Apple zakonisht lëshon iPhonat e tij të rinj gjatë vjeshtës, që do të thotë se modeli i gjeneratës tjetër mund të jetë më pak se dy muaj larg. Nëse tashmë jeni duke planifikuar të shpenzoni rreth 1.000 dollarë për të rinovuar iPhone tuaj, do t’ju këshillohej më mirë të prisni derisa iPhone 12 të goditej në raftet e dyqaneve sesa të investonte në një telefon që së shpejti mund të “ndjehet” i vjetruar.

IPhone i këtij viti pritet të vijë me mbështetje 5G, një procesor të ri, opsione me madhësi të ndryshme, një dizajn të rifreskuar që është i ngjashëm me atë të iPad Pro, dhe ekranet OLED në të gjitha modelet. Kjo pikë e fundit është domethënëse sepse Apple zakonisht rezervon panele ekrani OLED, të cilat janë në gjendje të tregojnë zeza më të pasura dhe ngjyra më të guximshme në krahasim me ekranet LCD, posaçërisht për modelet e tij më të çmuara “Pro” të iPhone.

Mbështetja për lidhjen e 5G mund të mos jetë e rëndësishme tani ndërsa transportuesit janë ende në proces të krijimit të rrjeteve të tyre. Por, nëse po shpenzoni qindra dollarë për një pajisje të re, me siguri do të dëshironi që ajo të zgjasë të paktën dy vjet. Të presësh për iPhone 5G në vend që të shpenzosh një shumë të ngjashme parash për modelin e vitit të kaluar mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për pajisjen tënde të vërtetuar për të ardhmen pasi që 5G pritet të bëhet standardi në vitet e ardhshme.

Lexo edhe :  Ujërat e Hong Kong-ut “pushtohen” nga delfinët rozë

Apple zakonisht lëshon iPhone-et e saj të rinj afër fundit të shtatorit, por duket se formacioni iPhone 12 mund të nisë pak më vonë se zakonisht këtë vit për shkak të pandemisë COVID-19. Përsa i përket fitimeve të tremujorit të tretë fiskal të kompanisë, Luca Maestri, nënkryetari i lartë i Apple dhe zyrtari kryesor financiar, tha se kompania pret që furnizimi i produktit të ri do të jetë në dispozicion “disa javë më vonë” në krahasim me iPhone 11 dhe 11 Pro të vitit të kaluar Nisja.

Nëse jeni në një situatë të rëndë dhe keni nevojë për një iPhone zëvendësues menjëherë, ju mund të mos dëshironi të prisni një muaj ose dy për iPhone 12 të pritur. Në atë rast, ne do t’ju sugjerojmë një iPhone SE për t’ju tërhequr.

Por, nëse iPhone juaj aktual po funksionon mjaft mirë për të arritur disa muaj, basti juaj më i mirë është të prisni deri në vjeshtë për tu azhurnuar. /Me.Ra/Fjala.al

Të fundit

1982, kur Vera Grabocka akuzohej për “Modë të Huaj”

Pakujdesi, paaftësi, nepotizëm, shkelje të moralit komunist… Këto janë vetëm disa nga akuzat që kolegët i drejtonin njëri-tjetrit në...

Nuk ishte infarkt/ Ja e vërteta e vdekjes së 50-vjeçarit që tërhoqi zvarrë qenin

Javën e kaluar shkaktoi shumë polemika në rrjetet sociale për shkak se po tërhiqte zvarrë qenin e tij me makinë. Por vetëm disa ditë...

Komunikimi i të rriturve me fëmijët është baza ku ndërtohet edukimi

Nga Lira Gjika Edukimi është ai proçes njohje dhe të mësuari, që fëmija e realizon vetë nëpërmjet modeleve që mjedisi i ofron. Komunikimi i të...

Qëlloi me armë zjarri drejt tyre/ Policia vret një person në Kosovë

Një person është vrarë nga Policia e Kosovës mbrëmjen e sotme pas konfrontimit me këta të fundit. Ngjarja ka ndodhur në Prizren dhe mësohet...

Trump do ta shpallë kandidaten për Gjykatën Supreme më 26 shtator

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se do ta shpallë të nominuaren e tij për zëvendësimin e gjykatëses së ndjerë të Gjykatës...

Lajme të tjera

Web TV