“Ju ish-brekëgrisurit e para ‘90, sot “pashallarë”/ Shpërthen mjeku Kalo: Një ditë populli do zgjohet

113 563 lexime

77,335FansaPëlqeje

Mjeku Tritan Kalo ka reaguar me tone të ashpra ndaj politikës shqiptare në Ditën Ndërkombëtare e Demokracisë.

Përmes një postimi në rrjetin e tij social Facebook, Kalo shprehet se “Ju ish-brekëgrisurit e para ‘90, sot “pashallarë” të kuq, blu, rozë apo pink”, ju rikujtoj: një ditë populli do zgjohet, nuk do të ketë vrimë ku mund të fshiheni”.

Postimi i plotë i Kalos

Kohë Kovidiane…15.09.2020…

Dita Ndërkombëtare e Demokracisë dhe “Poema jonë Migjeniane e varfërisë”…

Demokracia është sistemi i shanseve te barabarta, sistemi i zbutjes së dallimeve shoqërore, sistemi ku ekzistenca e sigurisë së jetës, e strehimit, e punësimit, e shkollimit, e përkujdesit shëndetësor, i drejtësisë për të gjithë janë të garantuara….

A është DEMOKRATIK sistemi ynë??….Lexojeni sy dhe veshë hapur ju “Rollinghillasat dhe Gjirëlalistat” tanë, ju autorët Pusht-Shtetarë të DEMON-KRACISË “Made in Albania”….

Jeni ju dhe sëra e juaj që i rikthyet ditët Migjeniane të “Legjendës së Misrit” dhe të “Poemës së Mjerimit”, sepse për fatin tonë të zi “Koha është e maskarenjve ” (A.A.)….

E përjetuar sot në vetë të parë….Dëshiroja të bleja bukë këtë pasdite në një Punishte prodhuese të produkteve të brumrave ngjitur me Spitalin Gjerman te Rruga e Kavajës.

Para meje një zonjë që pasi bleu një llallë 50 lekëshe i tha shitëses: “Të lutem më jep një panine 10 lekëshe, që ta ha së bashku me llallën.

Po bëra më vonë një tjetër 50 leksh do të vi të blej një bukë për në shtëpi.”….

Mu bë një lëmsh në grykë dhe sytë mu mbushën me lot…I thashë shitëses që t’i ofrojë zonjës dy bukë e ndonjë gjë tjetër të nevojshme, që tua shpjerë fëmijëve të saj, sepse e paguaj unë së bashku me bukën time….

Lexo edhe :  Meta: Kush prish Marrëveshjen e 5 Qershorit do të ndëshkohet, hapni listat ose largohuni

Zonja dëgjoji fjalët e mia dhe syhapur u kthye e më tha se: “A je i sigurtë që do t’i paguash?”….”Është më e pakta gjë që mundet të bëj për ju në këto çaste” – iu përgjigja unë…

Fjalët e saj të mirënjohjes dhe sytë e saj plot lot, KURRË nuk do t’i haroj sa të frymoj në këtë botë jarane….Ju “Fukarenjtë tanë” që banoni në vila disakatëshe, disa edhe me dhjetë banjo kudo në këtë tokë të bekuar nga Perëndia, por të mallkuar nga sëra e juaj plangprishëse dhe e pangopur, U KAM LËNË PERËNDINË të marrë hak për këta të mjerë, që nuk ngopin dot barkun  me bukë në ndërkohë kur ju, zonjat tuaja e barkëgicat fëmijët tuaj notoni mes lluksit e vanitetit….JU “ish brekëgrisur të para 1990” dhe sot “PASHALLARË të kuq, blu, rozë apo pink”, të asaj që quhet SHQIPËRI e andej dhe e këndej Drinit, JU RIKUJTOJ se do të vijë shpejt një ditë që populli do zgjohet dhe do ngrihet…..NUK do të ketë vrimë ku do mundeni të fshiheni….

Vërtet që ”KOHA ËSHTË E MASKARENJVE, POR ATDHEU I SHQIPTARËVE” (A.A.)….Quo vadis Shqipëria ime Natyrale e 28.11.1912!!!/Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Rama vijon dhe sot takimet në Vlorë, pas drejtorëve mbledhje me asamblenë e PS-së

Kryeministri Rama do të vijojë dhe sot takimet në Vlorë ku do të zhvillojë takime me drejtorët e qytetit. Pas...

Punëtorët nga Ballkani paguhen 1600 euro më pak se gjermanët

Mbi 900 mijë shtetas nga Ballkani Perëndimor jetojnë në Gjermani. Mbi 350 mijë janë në marrëdhënie të rregullta pune, shumica si të kualifikuar. Por...

E rëndë/ Kreu marrëdhënie seksuale me vajzën 14-vjeçare të gruas, pranga 39-vjeçarit në Durrës

Policia e Durrësit ka vënë në pranga një 39-vjeçar pasi ka kryer marrëdhënie më një 14-vjeçare. 39-vjeçari me iniciale L.K ka kryer marrëdhënie seksuale me...

Kosovë/1.674 raste aktive me CO*VID-19, 101 pacientë të shëruar në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Kosovë, IKShPK dhe laboratoret private, kanë testuar gjithsej 664 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve...

Greqi/Humb jetën në një aksident automobilistik 21-vjeçari shqiptar

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në shtetin fqinj Greqi, ku një 21-vjeçar shqiptar ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti automobilistik. Bashkëpunëtori ynë...

Lajme të tjera

Web TV