Kina avancon me vaksinën/ Ja kur mund të jetë gati

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Prej kohësh bota po lufton me virusin famëkeq Covid-19 i cili ka sjellë gjendje të pazakontë në të gjithë globin. E teksa virusi ndodhet mes nesh, është kthyer në një nevojë jetike krijimi i një vaksine që parandalon përhapjen e këtij virusi.

Ndërkohë vendi origjinë i këtij virusi, Kina mund të jenë gati për përdorim në publik të vaksinës nga Nëntori, sipas zyrtarëve të Qendrës së Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve në vend.

Kina ka 4 vaksina të Covid-19 në fazat përfundimtare të provave klinike. Të paktën 3 prej tyre janë ofruar ndaj punëtorëve të shëndetësisë  nën një program të përdorimit emergjencë të nisur në Korrik.

Provat klinike të fazës së 3-të po ecin mirë dhe vaksinat mund të jenë gati për publikun e përgjithshëm në Nëntor apo Dhjetor, sipas ekspertes së biosigurisë tek Qendra e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve, Guizhen Wu.

Ajo tha se nuk ka patur ndonjë simptomë anormale në muajt e fundit, pasi ka marrë një vaksinë eksperimentale në muajin Prill dhe nuk dha detaje se kush vaksinë do të jetë gati.  Një  njësi e gjigantit shtetëror të farmaceutikës Sinopharm dhe kompania Sinovac që listohet në bursat në SHBA, po zhvillojnë 3 vaksinat që ndodhen nën programin e përdorimit emergjencë.

Një e katërt po zhvillohet nga CanSino dhe është miratuar për përdorim nga ushtria kineze në Qershor.  Sinopharm bëri të ditur në Korrik se vaksina mund të jetë gati për publikun në fund të këtij viti, pas përfundimit të fazës 3 të provave.  Prodhuesit botëror të vaksinave po garojnë për të krijuar një injeksion efektiv ndaj virusit, që ka lënë mbi 933,000 persona të vdekur.

Lexo edhe :  Çfarë po fsheh Kina? Nuk lejon ekipin OBSH të hyjnë në laboratorin e viruseve

 

 

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

Sa kohë të duhet për të rënë në dashuri, bazuar në shenjën tënde të horoskopit!

Disa njerëz mund të dashurohen me shikim të parë lehtësisht, ndërsa të tjerëve u duhet shumë më shumë kohë....

Frika juaj më e madhe, sipas shenjës së horoskopit

Ka njerëz të cilët thjesht nuk kanë frikë nga asgjë ashtu siç ka të tjerë që kanë frikëra të vogla, apo disa të tjerë...

E tmerrshme/ Nëna vret 3 fëmijët e saj të mitur dhe më pas veten

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Australi, ku një nënë ka vrarë tre fëmijët e saj të mitur dhe më pas veten. Nëna e...

Habit Françeska Jaçe: Tradhtova të dashurin dhe bëra seks në avion

Modelja Françeska Jaçe është vënë të zgjedhë mes publikimit të një fotoje intime në rrjetet sociale, apo që familja t’i zbulonte lidhjen sekrete. Françeska i...

Habit tenisti amerikan… udhëton drejt Australisë, edhe pse pozitiv me “Covid-19”

Tenisti amerikan, numri 50 në botë, është midis më shumë se 1,200 lojtarëve dhe stafeve të tyre ndrejtuese, që kanë mbërritur tashmë në Australi...

Lajme të tjera

Web TV