Londër/ Vijojnë protestat kundër izolimit nga C*vid-19

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Më shumë se një mijë njerëz u mblodhën në Londrën Qendrore për të protestuar kundër masave të bllokimit që synojnë ngadalësimin e përhapjes së koronavirusit.
Protesta, e cila çoi në 32 arrestime, erdhi ndërsa Kryeministri Boris Johnson po shqyrton nëse do të vendosë përsëri disa kufizime bllokimi në të gjithë Anglinë.

Demonstruesit mbanin banderola duke thënë “Covid është një mashtrim” dhe “Trupi im, zgjedhja ime: Jo për maskat e detyrueshme”, si dhe brohorisnin ndaj policisë: “Zgjidhni anën tuaj”.

Policia tha së protestuesit u urdhëruan të largoheshin nga Sheshi ku po protestonin me arsyetimin se demonstrata po vinte në rrezik të gjithë protestuesit.

Sipas ligjeve të paraqitura për të frenuar përhapjen e infektimeve, njerëzit në Angli nuk lejohen të mblidhen në grupe me më shumë se gjashtë persona. Ekzistojnë përjashtime për protesta politike, por vetëm nëse organizatorët ndjekin udhëzimet për të zvogëluar rrezikun e përhapjes së sëmundjes.

Organizatorët e protestave të mëparshme kundër bllokimit janë gjobitur deri në 10,000 paund.

Disa nga protestuesit në ngjarjen e një dite më parë shprehën kundërshtim ndaj vaksinave të detyrueshme, si dhe mosbesim ndaj qeverisë, medias dhe Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Britania ka vuajtur numrin më të lartë të vdekjeve në Evropë nga virusi Covid-19 me më shumë se 41,000 vdekje, sipas Reuters.

Rritja e numrit të rasteve në pjesë të Skocisë, Uellsit dhe Anglisë veriore tashmë ka kufizuar komunitetin atje që ftojnë miq në shtëpitë e tyre dhe kanë reduktuar orët e hapjes së pabeve dhe restoranteve./Er.Ke/Fjala.al/

Të fundit

Artan Hoxha: Laert Haxhiu ndante para me policët, ja lidhjet e fuqishme me autoritetet

Artan Hoxha, ka folur për Laert Haxhiun, grupi i të cilit u ekspozua për të paktën gjashtë vrasje, pas...

Hetimet ndaj Arben Ahmetajt/ VOA: Prokuroria e Posaçme paralajmëron surpriza

Në Shqipëri, burime të Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të organizuar thanë të enjten se hetimet ndaj ish zëvendës kryeministrit Arben Ahmetaj...

Ja cilat janë 30 figurat më të rëndësishme të Historisë

Historia është plot me personazhe që kanë transformuar historinë e njerëzimit. Sot bota është ajo që është falë mendimeve, ideve apo veprimeve të tyre....

Vidhnin nëpër vila ora luksoze, stoli e shufra ari, në pranga 5 shqiptarë

Policia ka arrestuar në Itali 5 shqiptarë, 1 maqedonas dhe 2 italianë, të cilët vidhin nëpër vila dhe aparta,ente, ora luksoze, stoli dhe shufra...

Dentisti i vë këllëf mbi infeksion pa bërë grafi, pacientja detyrohet të heqë dhëmballën

Emisioni Stop në Tv Klan ka marrë denoncim nga një qytetare për klinikën dentare “Risus” në Tiranë dhe çiftin e stomatologëve Enerjeta dhe Julian...

Lajme të tjera

Web TV