Thaçi pas arrestimeve në Kosovë: Serbia ka bërë qindra masakra mbi shqiptarët, askush s’është dënuar

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka kujtuar masakrën serbe të 26 shtatorit 1998, ku u vranë 23 pjesëtarë të familjen Deliu në Abri të Epërme.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Thashë shprehet se për 400 masakrat serbe të bëra mbi popullin shqiptarë askush nuk është dënuar.

“Më 26 shtator 1998, forcat ushtarako-policore serbe masakruan 23 anëtarë të familjes Deliu në Abri të Epërme, në mesin e tyre gra, fëmijë e pleq.

Masakra në Abri të Epërme është një prej rreth 400 masakrave të shtetit të Serbisë mbi popullsinë shqiptare, për të cilat ende askush nuk është dënuar.

Themelet e shtetit të Kosovës janë ndërtuar mbi sakrificën e heronjve, dëshmorëve dhe martirëve tanë. Kujtimi dhe nderimi i tyre është i përjetshëm! HTH”

Postimi i presidentit Thaçi vjen një ditë pas arrestimeve të kreut të UÇK, Hysni Gucati dhe nënkryetarit Nasim Haradinaj.
La.Mi/Fjala.al

Të fundit

Zvicra mund t’iu mohojë të moshuarve me COVID trajtimin në reanimacion

Zvicra ka shënuar një numër të lartë të infektuarish me Covid-19. Vetëm ditën e premte u publikuan 6.592 raste të...

Qethi vajzën sepse dashuronte një serb/ Franca dëbon familjen boshnjake

Autoritetet franceze kanë dëbuar një familje nga Bosnja dhe Hercegovina pasi ata kishin rrahur vajzën e tyre dhe ia kishin qethur flokët vetëm për...

Presidenti Macron provokon sërish komunitetin musliman

Presidenti Emannuel Macron ka provokuar sërish komunitetin musliman, ku pas shfaqes së karikaturave të profetit Muhamed, ai ka dhënë leje që ndërtesat qeveritare të...

“El Classico” show në pjesën e parë/ Ansu Fati talent rekordesh

Pjesa e parë mes Barcelonës dhe Realit të Madridit është mbyllur në barazim 1-1. Nuk kishte si të mungonte spektakli në sfidën më të ndjekur...

Veliaj nga Dajti: Reja e Sharrës që nxinte Tiranën është zhdukur

Kryebashkiaku Erion Veliaj riktheu në vëmendjen e qytetarëve renë e madhe të tymit që krijohej nga mosmenaxhimi i mbetjeve në Sharrë duke e konsideruar...

Lajme të tjera

Web TV