Julia Roberts, ylli i Holliwoodi-it, që kushton miliona dollarë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Julia Roberts është një yll i Hollivudit, i cili pas stilit të shkëlqyeshëm të filmit “Pretty Woman”, u bë një ikonë e vërtetë e zhanrit të komedisë romantike. Gjatë karrierës së saj aktive, ajo u bë vazhdimisht fitues i çmimeve prestigjioze të filmit – Oscar, BAFTA, Golden Globe dhe të tjerë. Aktorja mori titullin e gruas më të bukur në planet 5 herë në revistën “People magazine”. Buzëqeshja e saj u krahasua me buzëqeshjen e Mona Lizës.

Julia Roberts u lind më 28 tetor 1967 në spitalin e qytetit amerikan Smyrna, që ndodhet në veri-perëndim të Gjeorgjisë. Nëna e Julia, Betty Lou Bredemas, ishte një aktore dhe, së bashku me burrin e saj, Walter Grady Roberts, mësonte klasa aktrimi për fëmijët. Kur ishte 5 vjeçe, prindërit e saj u divorcuan. Kur ishte 10 vjeçe, babai i saj vdiq nga kanceri. Në moshën 13-vjeçare, Roberts shkoi në punën e saj të parë në një piceri. Deri në diplomim, ajo punonte me kohë të pjesshme në një dyqan këpucësh, pastaj në ngrënie dhe kafene. Pas diplomimit nga shkolla, vajza u përpoq të hyjë në Universitetin e Gjeorgjisë, por nuk arriti provimet e pranimit. Pastaj Julia u zhvendos në Nju Jork me motrën e saj Lisa dhe u regjistrua në klasat e aktrimit.

Aktorja mori në projektin e parë të filmit falë vëllait Eric. Në vitin 1987, ai luajti në melodramën Red as Blood. Pastaj Julia mori pjesë në filmimin e filmit “Satisfaction”, ku ajo luajti një këngëtare rock. Në të njëjtin vit, Roberts mori rolin e parë të rëndësishëm: ajo luajti një kameriere në komedinë romantike “Mystical Pizza”. Filmi i ardhshëm i yllit në rritje të Hollivudit, që e solli atë më pranë njohjes ndërkombëtare, ishte filmi “Steel Magnolias”. Për këtë rol, aktorja fitoi çmimin Golden Globe për rolin më të mirë mbështetës dhe u propozua për një Oskar.

Në vitin 1989, Julia Roberts mori pjesë në xhirimin e filmit “Pretty Women ” të drejtuar nga Harry Marshall. Prodhuesit po kërkonin një yll të famshëm të Hollivudit në një çift të karakterit kryesor të fotos, e cila u luajt nga një i ri, por Marshall këmbënguli për kandidaturën e Roberts. Ajo nuk u thirr menjëherë në projekt, në fillim Karen Allen dhe aktoret e tjera të Hollivudit refuzuan të merrnin rolin e Vivienne Ward. Statusi yll i aktores hapi dyert e saj në projekte të tjera të mëdha të filmit. Mbajti rekordin për aktoren më të mirë-paguar në mbarë botën për më shumë se një dekadë, fitoi Oscar dhe është përshkruar si gruaja më e bukur në botë. Tarifa e saj për “Pretty Woman” e vitit 1990 ishte 300,000 dollarë, në vitin 2003, u pagua me 25 milionë dollarë për rolin e saj në “Mona Lisa Smile”. Që nga viti 2010, vlera neto e Roberts vlerësohet të jetë 140 milionë dollarë.

Lexo edhe :  Sara Gjordeni i del në mbrojtje Romeos dhe sulmon produksionin e BBV: Po duron shumë!

Roberts është emëruar si një nga “50 njerëzit më të bukur në botë” nga revista People. Në vitin 2011, u emërua si një prej “100 grave më të nxehta të të gjitha kohërave” nga Men’s Health. Në vitin 2001, Ladies Home Journal e renditi atë si gruaja e 11-të më e fuqishme në Amerikë, përpara këshilltares të sigurimit kombëtar Condoleezza Rice dhe ish zonjës së parë Laura Bush.

Julia Roberts ka luajtur dhe në filmat: “My Best Friend’s Wedding” (1997), “Mystic Pizza” (1988), “Notting Hill” (1999), “Runaway  Bride”(1999), “Valentinine’s Day” (2010), “The Pelikan Brief” (1993), “Oceans’s Eleven” (2001) dhe “Twelve” që kanë  arkëtuar mbi 2.4 miliardë dollarë, duke e bërë atë një nga aktoret më të suksesshme sa i përket arkëtimeve të box office. Roberts ka një kompani prodhimi të quajtur Red Om Films.

re,gu/Fjala.al

 

Të fundit

Largoni stresin! 4 përfitimet e meditimit në lëvizje dhe si ta bëni

A ju duket sfidues meditimi? A është e vështirë për ju qëndrimi ulur gjatë meditimit? Atëherë do të ishit...

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja?

Sot, më 15 prill 2024, dollari amerikan, blihet me 94.6 lekë dhe shitet me 95.5 lekë. Euro, blihet me 101 lekë dhe shitet 101.7 lekë. Franga...

Jemi në epokën e artë të eksplorimit të mbytjeve detare

Thatësira, ngjarjet ekstreme të motit, ndryshimet klimatike dhe përdorimi i teknologjive gjithnjë e më të avancuara po sjellin në sipërfaqe rrënojat e fundosura shekuj...

Jimi Hendrix me Strat-in… “Kitarat ishin zgjatime të tij, pjesë e personalitetit”.

‘Me një Strat mund të sundosh botën!’ Nile Rodgers, Bonnie Raitt dhe John Squire në kitarën elektrike që ndryshoi gjithçka Si e bëri një...

Si e fitoi kuzhinieri spanjoll një linjë telefonike për në Shtëpinë e Bardhë?

José Andrés dërgon kuzhinierë në zonat e fatkeqësive. Ai ka udhëhequr një reagim të ashpër për Gazën kundër Netanyahut që asnjë protestë apo politikan...

Lajme të tjera

Web TV