Moto GP, Joan Mir, triumfi që e çon drejt titullit, podiumi, i gjithi spanjoll në Valencia

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Podiumi, i gjithi spanjoll në Valencia, “Suzuki”, drejt titullit të 7-të botëror për konstruktorë. Është zhvilluar të dielën në Valencia gara e radhës në Moto GP, Çmimi i Madh i Evropës, dhe i gjithë podiumi ka folur spanjisht.

Joan Mir ka marrë vendin e parë, duke lënë prapa dy bashkëardhetarët e tij spanjollë, Aleks Rinsin dhe Pol Espargaronë.

Ka arritur të gjejë fitoren e tij të parë në nivelin më të lartë të Kampionatit Botëror të Motoçiklizit, në Moto GP, dhe nuk mund të kishte gjetur kohë më të volitshme për ta bërë një gjë të tillë, pasi tanimë është vetëm 14 pikë larg titullit të parë “kampion”.

Mund të thuhet pa frikë se të dielën, Joan Mir ka bërë garën e jetës së tij, duke mbërritur i parë në finishin e Valencias, në garën e radhës në Moto GP, në Çmimin i Madh i Evropës, dhe duke u shkëputur kështu plot 37 pikë në krye të renditjes së përgjithshme të pilotëve, teksa kanë mbetur edhe vetëm dy gara, apo thënë ndryshe, 50 pikë në lojë.

Në fakt, ai ka përfituar më së miri nga një rrëzimi i Fabio Kuartararos, duke u bërë piloti i 9-të që fiton një garë në këto 12 gara të deritanishme të këtij sezoni të këtij Botërori.

Ai ishte çuditërisht i vetmi i 6-shes së parë të këtij sezoni, që nuk kishte fituar ende një garë, por ka arritur më në fund të mbërrijë i pari në finish në Valencia, duke ruajtur gjakftohtësinë dhe duke ngadhënjyer në duelin me shokun e tij të skuadrës së “Suzuki”-t, Aleks Rins, i cili ndan vendin e dytë dhe të tretë me francezin e skuadrës kliente të “Jamaha”-s, “Petronas”-it, Fabio Kuartaro, i cili arriti sidoqoftë ta linte pas atë rrëzim në kthesën e 8-të të xhiros së nisjes, dhe të ngushëllohej me dy pikë të marra falë vendit të 14-të.

Lexo edhe :  Vazhdojnë sukseset për shqiptarët, kampioni i ri i Europës në xhudo është …

Do të ishte një gabim i Aleks Rinsit në xhiron e 17-të që do t’i hapte rrugën Joan Mirit dhe ky i fundit nuk e lëshoi më kreun, ndërsa “Suzuki” ia doli, për herë të parë që nga 1982-shi, të rrëmbente dy vendet e para të një gare.

Spanjolli tjetër, Pol Espargaro, plotësoi podiumin e Valencias, ndërsa skuadra e “Suzuki”-t duket se po shkon drejt titullit të 7-të botëror në kategorinë e konstruktorëve. Të gjitha emocionet e kësaj gare u sollën për sportdashësit drejtpërdrejt nga Rrjeti i Radio-Televizionit Shqiptar.

la.mi/Fjala.al


Të fundit

Deklarata e Xhelal Mziut/ Kreshnik Spahiu: “Agimi i Artë” s’bëri asgjë më shumë në Greqi sesa PD në Shqipëri

Kreshnik Spahiu ka reaguar për video skandalin e PD-së, në të cilën Xhelal Mziu premton vrasje të tjera. “Ju thashë...

‘Befason’ Lorik Cana, prezanton me mall ish të dashurën e tij (Foto)

Lorik Cana mes siguri ka bërë për ujë të ftohtë bashkëshorten e tij mbrëmjen e sotme. Si fillim ai ndau në Instagram disa fjalë...

Zbulohet skema/ BE jep alarmin, ja si po blihen pasaportat europiane

Rusët, kinezët dhe sauditët kanë siguruar qasje të pakufizuar në Bashkimin Europian përmes Maltës, e cila po u shet pasaporta atyre të kalojnë më...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Policia blindon kufirin me Greqinë, Merkaj: Kemi informacion për…

Persona me precedentë kriminalë mund të shfrytëzojnë kufijtë tokësorë për të hyrë dhe dalë nga Greqia, për këtë arsye janë shtuar masat në dy...

“Si lopë, e shpifur”/ Acarohet Bebe Rexha dhe iu kthehet në shqip ndjekësve

Këngëtarja e famshme me origjinë shqiptare, Bebe Rexha, është mjaft e drejtpërdrejtë me fansat e saj, e herë pas here u jep atyre edhe...

Lajme të tjera

Web TV