Arti në zi/ Shuhet në moshën 87-vjeçare regjisori i njohur Muharrem Fejzo

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Regjisori i njohur Muharrem Fejzo ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 87-vjeçare nga Covid-19. Lajmin e trishtë e ka bërë me dije djali i tij, Joe Fejzo me anë të një postimi në rrjetet sociale.

“Lamtumirë babo. Pusho në paqe në krahët e të madhit Zot, e të gjithë të dashurve atje sipër. Më fal që nuk të përkëdhela dot, e s’të dhashë dot një gotë ujë, nuk meriton një ikje të tillë. Artisti ynë. Miku ynë. Babai i përgjëruar. Bashkëshorti i jetës”…

Muharrem Fejzo kreu Liceun Artistik për skulpturë në 1954-n. Fillimisht nis punë si skenograf në operetat “Rusalka”, “Nusja e shitur”. Ka realiziar disa buste në Shqipëri, si atë të “Zonjës Çure” etj.

Më 1966 diplomohet për Aktor dhe më tek si Regjisor në Institutin e Lartë të Arteve.
Ka bërë regjinë e filmave më të rëndësishëm në kinematografinë tonë, si “Mësonjtrotja”, “Muri i gjallë”, “Operacion zjarri”, “Pranverë e hidhur”, “Mëngjese të reja”.

Mbante titullin “Naim Frashëri” dhe “Mjeshtër i madh”.r.g/fjala.al


Të fundit

Kërkoi masë më të butë sigurie, Gjykata merr vendimin për sanitaren Tire Alldervishin

Gjykata Penale e Tiranës ka rrëzuar kërkesën e Tire Alldervishit për zëvendësim të masës së sigurisë nga arrest ne...

E pyesin sa e ka natën, Enca: Blihem vetëm me një…

Këngëtarja shqiptare, Enca Haxhia, kohët e fundit është shfaqur shumë aktive në mediat sociale. Ajo preferon të komunikojë shpesh me ndjekësit e saj në mediat...

“E mban veten si perëndimor, por nuk bëri asnjë akt të tillë!”/ Harxhi sfidon Bashën: Zgjidh arenën për përballjen publike

Kandidatja për kreun e PD Edith Harxhi tha se Lulzim Basha ka marrë peng partinë dhe e gjithë administrate punon vetëm për të. Ajo...

U kapën me 365 kg drogë/ Ja kush janë shqiptarët e arrestuar në Itali, pjesë e grupit kriminal (Emrat)

Janë zbardhur emrat e shqiptarëve të cilët u arrestuan në kudër të operacionit “Cororito” në Itali, ku u shkatërruan dy grupe kriminale. Në pranga ranë...

Vdekja tragjike e 16-vjeçarit në aksident, banorja në lot: E kishte parandier, dje më tha kam parë ëndërr

Një ngjarje e dhimbshme, një humbje tragjike e një djali që po përpiqej të dilte në jetë dhe që jo vetëm prindërit prisnin ta...

Lajme të tjera

Web TV