Tre ish-presidentët amerikanë dalin vullnetarë: Do e bëjmë vaksinën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Tre ish-presidentët Barack Obama, George W. Bush dhe Bill Clinton kanë shprehur gatishmërinë të marrin përpara kamerave vaksinën antiCovid menjëherë pasi ajo të marrë aprovimin e Administratës amerikane për Ushqime e Barna.

Ata shpresojnë që me këtë fushatë ndërgjegjësimi do të japin një mesazh të fortë te publiku amerikan dhe do të kthejnë besimin e tij për të bërë vaksinën anticovid.

Freddy Ford, kreu i stafit të Bush, deklaroi për Cnn se presidenti i 43- kishte kontaktuar Dr. Anthony Fauci – drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive dhe eksperti kryesor i sëmundjeve infektive të vendit – dhe Dr. koordinatori i përgjigjes për koronavirusin e Shtëpisë së Bardhë, për të ofruar kontributin e tij në promovimin e vaksinës.

Ndërsa sekretari i shtypit të Clintonit tha për Cnn ditën e mërkurën se ish-presidenti do të ishte i gatshëm të merrte vaksinën në një mjedis publik për ta promovuar atë.

Presidenti Clinton patjetër do të marrë një vaksinë sa më shpejt që të jetë në dispozicion të tij, bazuar në përparësitë e përcaktuara nga zyrtarët e shëndetit publik. Dhe ai do ta bëjë atë në një mjedis publik nëse do të ndihmojë në nxitjen e të gjithë amerikanëve të bëjnë të njëjtën gjë”-tha Angel Urena .

Ndërkohë, Obama u shpreh se kishte besim në fjalët e Faucit, “Unë mund ta marr vaksinën në Tv, ose ta filmojë momentin e vaksinimin që njerëzit të shikojnë se unë i besoj kësaj shkence”, tha Obama./Fjala.al

Të fundit

“Ka një çlirim emocional”/ Atdheu-Arjanit: Do të arrij të puth edhe ty

Teksa analisti Arjan Konomi, komentonte puthjet e ndodhura në PërPuthen, pati edhe disa akuza ndaj Atdheut duke thënë se...

“Në drekë me ish-in, në darkë me të dashurin”/ Shqiptarët rrëfejnë mëkatet e tyre seksuale

Mes “mëkatave” të vogla (ose jo) njerëzore, ka dhe ca mëkate të fshehta seksuale, që ndoshta s’i ndani kurrë me asnjë. Epo, i ndanë...

Studimi i ri tregon arsyen pse njerëzit me syze kanë më pak shanse të infektohen me Covid-19

Çështja e imunitetit e ka shoqëruar pandeminë e Coronës që në orët e para. Duke pasur parasysh rritjen e madhe të numrit të infeksioneve...

Maqedonia e Veriut do marrë 100 mijë vaksina ruse Sputnik V, pas blerjes së 200 mijë dozave kineze

Menjëherë pas blerjes së 200 mijë dozave të vaksinës kineze, Maqedonia e Veriut do të marrë 100 mijë vaksina ruse antiCOVID. Kryeministri i vendit Zoran...

“Je kunadhe dhe tinëzare”/ Arjani sulmon Sindin: Në një emision të tillë s’ka seksizëm

Ajan Konomi i është kthyer ashpër Sindit, pas diskutimit që kjo e fundit pati me Julin. Ai ka thënë se nuk priste që Sindi...

Lajme të tjera

Web TV