Mjekja amerikane: Mushkëritë e pacientëve që kanë kaluar Covid-19, më të dëmtuara se të duhanpirësve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një ndër organet që prek koronavirusi dhe lë pasoja të rënda pacientët janë mushkëritë. Një kirurge ka zbuluar se mushkëritë e personave që kanë kaluar Covid-19 janë shumë herë më të dëmtuara se të atyre që janë duhanpirës.

Mjekja Brittany Bankehead-Kendall ka trajtuar mijëra pacientë që kur shpërtheu pandemia në muajin mars në Teksas. Ajo thotë se mushkëritë e duhanpirësve janë të dëmtuara, por të pacientëve që kanë kaluar koronavirusin janë “thuajse të bardha”, gjë që tregon se ka mungesë të kalimit të ajrit në organe.

“Unë nuk e di kush ka nevojë ta dëgjojë këtë, por mushkëritë pas Covid-19 duken shumë herë më keq se mushkëritë e duhanpirësit më të ‘tmerrshëm’ që kemi parë ndonjëherë. Ato bllokohen dhe më pas mpiksen, më pas shkaktohet vështirësi në frymëmarrje e kështu…”, shkroi ajo në një postim në Twitter dhe i referohej grafive të mushkërive që kanë kryer pacientët.

Në një intervistë për CBS-DFW theksoi se shumë ekspertë kujdesen për nivelin e vdekshmërisë dhe jo për efektet e rënda që lë koronavirusit tek pacientët që i mbijetojnë sëmundjes.

“Të gjithë janë aq shumë të shqetësuar për nivelin e vdekshmërisë së koronavirusit dhe kjo është e tmerrshme. Për të gjithë personat që kanë mbijetuar, ky mbetet një problem”, tha mjekja.

Shpesh herë, koronavirusi shkakton probleme me pneumoninë, e cila ndodh kur mushkëritë mbushen me lëng. Ndërsa qeset e ajrit mbushen me lëng, ato nuk janë në gjendje të marrin shumë oksigjen, gjë që çon në simptoma të tilla si kollitja dhe therja. Studimet kanë gjetur gjithashtu dëmtime të qelizave epiteliale, të cilat bllokojnë rrugët e frymëmarrjes nga hunda në mushkëri, të pacientëve me koronavirus.

Të fundit

Koronavirusi/ Ruçi: Qeveria e përgatitur për të përballuar Co*id-19

Po mbahet në Tiranë Konferenca Shkencore “Pandemia dhe rimëkëmbja”, ku flitet për situatën e koronavirusit në vend dhe masat...

Video/ Rita Ora bën krenarë shqiptarët, shfaqet me veshje popullore në albumin e ri

Rita Ora njoftoi disa ditë më parë se më 12 shkurt do të publikojë një mini-album të ri. Këngëtarja zbuloi se projekti i ri do...

Vdes papritur këngëtarja e njohur, priste të publikonte këngën e re (FOTO)

Këngëtarja e njohur Mary Wilson nga Supremes ka humbur jetën në moshën 76 vjeç.Ajo vdiq papritmas të hënën në mbrëmje në shtëpinë e saj...

A do shmanget shit-blerja e votës dhe të inkriminuarit? Celibashi tregon detajet 

Ilirian Celibashi, Komisioner Shtetëror i Zgjedhjeve, flet për DW mbi garancitë që jep reforma zgjedhore për zgjedhjet 2021, që votimet të jenë të lira...

Panik në shkollë, agresori i hyn drejtorit me pistoletë në zyrë, kishte 10 fishekë brenda

Një agresor ka hyrë në një shkollë në Viti të Kosovës duke kërcënuar drejtorin e saj. Policia e Kosovës bën me dije se autori kishte...

Lajme të tjera

Web TV