Përkujtohet në Lezhë 553-vjetori i Skënderbeut/ Pjerin Ndreu: Figura që na bën bashkë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Është përkujtuar mëngjesin e sotëm në Lezhë 553-vjetori i vdekjes së Gjergj Kastrioti Skënderbeut. Nën masa anti-Covid, autoritetet lokale bënë homazhe dhe vendosen kurora me lule në memorialin që ruan vendvarrimin e heroit tonë kombëtar.

Kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu u shpreh se Gjergj Kastrioti është e vetmja figurë që na bën bashkë të gjithëve dhe jeton në zemrën e çdo shqiptari brenda dhe jashtë vendit.

“Është Simboli i luftës, i bashkimit, i njeriut që sakrifikoi gjithçka, që la ofiqet dhe u kthye në Atdheu dhe bëri atë që pakkush e bëri. Është në krenarinë dhe privilegjin tonë që ne kemi këtë objekt kaq të rëndësishëm. Ishte një njeri me vizion të madh me gjurmë të pashlyera në historinë tonë”, tha ai.

Veprimtaria e organizuara nga Bashkia Lezhë për 553-vjetorin e vdekjes së Gjergj Kastriotit u mbyll me një koncert muziko-letrar të përgatitur nga pallati i kulturës, me këngë, recitime e krijime të ndryshme, ndërsa për shkak të pandemisë numri i personave pjesëmarrës në ceremoni ishte i kufizuar.

Të fundit

Video ku gatuan në kuzhinë me këpucë, Rama shpreh admirimin për Bashën

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një deklaratë për mediat. Ai u pyet nga gazetarët se çfarë mendon për videon e...

Manastirliu për arrestimet tek ‘’Shefqet Ndroqi’’: I shkojmë deri në fund çrrënjosjes së korrupsionit

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka komentuar valën e arrestimeve tek ‘’Shefqet Ndroqi’’ pas zbulimit të skandalit me sanitaren Tire Alldervishi. Manastirliu në një apel...

“Duarartë e i papërtuar”, humb betejën me Co*id-19 punonjësi i Kadastrës Shqiptare

Humbet betejën me koronavirusin punonjësi i Kadastrës Shqiptare Flamur Muçollari. Lajmin e trishtë e bën me dije ky Kadastra Shqiptare në Facebook, duke shkruar se...

“Kemi siguruar 1.6 milionë doza vaksinash”, Rama-qytetarëve: Mos u dyndni me ilaçe

Kryeministri Edi Rama, në konferencë për mediat, ka folur për sistemin shëndetësor shqiptar në kohën e pandemisë. Rama iu bëri thirrje shqiptarëve që të mos...

Balla: Integrimi, “ylli polar” i Shqipërisë

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, njëherësh bashkëkryetar i Komitetit Parlamentar të Stabilizim-Asociimit BE-Shqipëri, Taulant Balla, mori pjesë në konferencën shkencore “Pandemia dhe...

Lajme të tjera

Web TV