“21 janari”/ Braçe me deklaratë të fortë: Pushkatimet i urdhëruan Berisha dhe Basha

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Zv.kryeministri Erion Braçe ka reaguar në 10 vjetorin e vrasjeve të 21 Janarit, përpara kryeministrisë. Braçe thotë me emër se urdhëruesit janë Sali Berisha dhe Lulzim Basha dhe i kërkon “Drejtësisë së re” të bëjë drejtësi.

“Urdhëruesit e pushkatimeve janë të lirë, të pahetuar, të pagjykuar,  të pa ndëshkuar; Madje madje njerëz të pushtetshem në politikë, ekonomi, biznes;

Quhen Sali Berisha e Lulzim Basha!

Pushkatuesit janë të lirë, të hetuar një pjesë, të pahetuar pjesa tjetëer, të gjykuar një pjesë, të pagjykuar pjesa tjetër, të pandeshkuar të gjithë!

Zhdukësit e provave janë të lirë, të pahetuar, të pagjykuar, të pandeshkuar! Gjyqtarët e këtij krimi janë të larguar të gjithë nga sistemi i drejtesise!

A është drejtësi kjo? Jooooooooooooo!

Vrasja e tij as është hetuar, as është gjykuar e as është ndëshkuar! Po Sokrat Gode e Fatos Mahmutaj  kush i plagosi? As për ta nuk ka autor!

Ky është bilanci penal i një pushkatimi! Ndaj hetimi duhet rihapur nga drejtësia e re!

Kjo drejtësi nuk fiton besim vetem dukë goditur krimin e rrugës; Kjo drejtësi bëhet e fortë, e drejtë, e barabartë dhe funksionale, duke goditur krimin e politikës, pushtetit, këtë pushkatim, më i madhi e më i rendi që nga koha e fashizmit!”, shkruan Braçe.

Zv.kryeministri ka një përgjigje edhe për ata që pyesin me të drejtë “kujt i ankohesh, ti je ne pushtet”!

“E di, do nise tani kenga “kujt i ankohesh, ti je ne pushtet”! Nuk dua te pergjigjem me kengen tone “prokuroria e gjykata jane te pavarura”!

Jo! Ky krim nuk i perket as vetem qeverise,  as vetem prokurorise, as vetem gjykates! Ky krim i perket gjithe shoqerise! Presioni per drejtesi duhet te jete i gjithe shoqerise;I njenashem, vetem prej socialisteve eshte i kufizuar, i paragjykuar dhe i pafuqishem!

Shoqeria duhet te mos pajtohet me pushkatimet politike, pa gjyq por vec me nje urdher politik qe mbrohet edhe tani.

Hetimi duhet te rinise ketu, tek urdhri, sa kohe qe urdhri nuk eshte hetuar, gjykuar.

Po mbrohet si i drejte edhe pas 10 vitesh!”, shkruan Braçe.

Të fundit

Kurba e të infektuarve me Covid në rritje/ Mjeku Alimehmeti tregon se kur do të duket efekti i vaksinës

Mjeku Ilir Alimehmeti thotë se rritja e numrit të rasteve të reja me Covid ishte diçka e pritshme për...

“A t’ka rrah ndonjëherë baci Sabri”, Ermal Fejzullahu jep përgjigjen befasuese

Këngëtari shumë i dashur për publikun, Ermal Fejzullahu si rrallë herë ka zhvilluar një mini-intervistë me ndjekësit në ‘Instagram’, ku ka rrëfyer detaje nga...

“Lulzim Basha kryeministër”/ Rama ironizon me shifra sondazhin e publikuar nga kryedemokrati

Pas një sondazhi që publikoi kryedemokrati Lulzim Basha në faqen e tij zyrtare të ‘Facebook’ ku thuhej se qytetarët kishin votuar që pas 25...

Elon Musk dështon, raketa “Starship” shpërthen gjatë provës

Fluturimi i dytë provë i raketës futuriste “Starship”, e kompanisë SpaceX, përfundoi me një tjetër shpërthim të martën. Kompania e sipërmarrësit Elon Musk lëshoi prototipin...

“ Shpirti im e di ç’po heq”/ Pasi humbi 40 mijë followers “shpërthen” Tea : S’morëm kokërr leku(VIDEO)

Tea Trifoni, konkurenta e programit “Përputhen” ka bërë një deklaratë të fortë orët e fundit dhe përmes një video të realizuar nga vetë ajo,...

Lajme të tjera

Web TV