Dita e përqafimeve, pa përqafime

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sot në SHBA dhe Mbretërinë e Bashkuar festohet Dita Kombëtare e Përqafimit, e festuar në 21 Janar të çdo viti dhe inkurajon njerëzit të demonstrojnë dashurinë e tyre ndaj miqve dhe familjes me një përqafim. Dita u festua për të parën herë nga Kevan Zeborney në 1986. Por këtë vit për shkak të pandemisë tradita është prishur.

Në muajt e fundit, disa spitale dhe shtëpi kujdesi kanë instaluar disa mekanizma  përqafimi të cilët mund të lejojnë personat të përqafojnë njëri-tjetrit pa rrezikun e infektimit nga COVID-19. Duke synuar rikthimin e një pjesë që të gjithë e kemi mesë të nevojshme.

Ndërkohë që është bërë virale video e një katër vjeçari nga Irlanda i cili u kërkon të gjithë njerëzve që në ditën e përqafimit të përçojnë përqafimi virtuale.

Miliona prej nesh kanë jetuar me kufizime të shumta dhe urdhra për të ruajtur distancën njëri-tjetri dhe kjo shkakton probleme për festimet vjetore të përqafimit. Edhe psikologët e shumtë shprehen se mungesa e tyre mund të shkaktojë vështirësi.

Fjala “përqafim” besohet të vijë nga fjala “hugga” që do të thotë “për të ngushëlluar” në gjuhën e vjetër norvegjeze dhe u shfaq për herë për herë të parë u shfaq rreth 450 vjet më parë.

Të fundit

Vritet babai i këngëtares së njohur, 64-vjeçari ndërron jetë në spital

Babai i Nicki Minaj është vrarë nga një shofer i papërgjegjshëm në New York. Në një deklaratë policia thotë se...

Baton Haxhiu parashikoi saktë zgjedhjet në Kosovë, por a do godasë në shenjë edhe për fituesin e 25-prillit?

Analisti Baton Haxhiu ia ka dalë të godasë ën shenjë me parashikimin e tij për zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovën që u mbajtën...

Endri Çelaj: Sakrifikoj gjithçka për futbollin! Fanella kuqezi, speciale

Endri Çelaj, futbollisti i talentuar shqiptar pa mbushur ende të 18-tat është transferuar nga klubi francez i Paris Saint-German drejt klubit italian të Veronës....

Humbje e thellë në zgjedhje/ Jep dorëheqjen Isa Mustafa

Isa Mustafa e ka dorëzuar dorëheqjen para strukturave të partisë pak minuta më parë, merr vesh Gazeta Express nga burime brenda kryesisë së LDK-së,...

Xhaçka uron Albin Kurtin: Shqipëria do të jetë avokate e pakompromis e interesave të vëllezërve tanë kosovarë

Pas Taulant Ballës, ishte radha e ministres së Jashtme, Olta Xhaçkës, për të përshëndetur fitoren e kreut të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në zgjedhjet...

Lajme të tjera

Web TV