Ndarja nga jeta e Ilir Adilit/ Banka e Shqipërisë: Sektori financiar dhe fusha e sipërmarrjes shënoi dje një humbje të madhe

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ditën e djeshme ndërroi jetë Ilir Adili, themelues, aksioner dhe Drejtor i Përgjithshëm i AK INVEST.

Për ketë ka reaguar edhe Banka e Shqipërisë me në krye Guvernatorin, Gent Sejko.

“Sektori financiar dhe fusha e sipërmarrjes shënuan dje një humbje të madhe. Ilir Adili, me një përvojë të spikatur në administratën shtetërore, ndër pionierët e parë të sistemit bankar shqiptar, si dhe ekspert në fushën e shërbimeve financiare, është ndarë nga jeta për shkak të komplikacioneve të shkaktuara nga Covid-19. Prej rreth 25 vitesh i angazhuar në sipërmarrjen financiare, z. Adili ka nisur aktivitetin fillimisht në fushën e këmbimeve valutore, duke u zgjeruar në vijim në fushën e transfertave, pagesave e më pas në kreditim.

I njohur mes miqve dhe bashkëpunëtorëve si novator, i gatshëm për të bashkëpunuar dhe për të sjellë risi në fushën e pagesave, ai ishte edhe një prej themeluesve të ALSE, Bursa Shqiptare e Titujve, duke treguar kontributin e tij për zhvillimin e vazhdueshëm të tregjeve financiare në vend.

Guvernatori Sejko i shpreh ngushëllimet e sinqerta për këtë humbje të parakohshme, familjes, miqve dhe bashkëpunëtorëve të sektorit financiar!”, thuhet në mesazhin e Bankës së Shqipërisë

Të fundit

E rëndë në Sarandë/ “Range Rover-i” përplas një vajzë

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Sarandë. Siç raporton abcnews.al një automjet “Range Rover”, i cili drejtohej...

Operacioni “Kurthi”/ Kapen 500 kg marijuanë dhe arrestohen 24 persona

24 persona janë arrestuar në Malin e Zi si pjesë e një rrjeti trafikantësh të lëndëve narkotike. Sipas mediave malazeze, ky grup kriminal trafikonin lëndë...

Të shtrirë në divan/ Jasmina dhe Andi nuk përmbahen me përkëdhelje dhe flirtime në takimin e tyre

Prekje, përqafime, flirtime, një takim mjaft romantik ai mes Jasminës dhe Andit. Duket qartë tërheqja fizike mes tyre, ndërsa Andi e pranoi hapur në studio...

“Mevlani e preku”/ Jasmina largohet e nevrikosur nga studio

Jasmina dhe Mevlani janë përfshirë në një debat në studion e Për’puthen pasi ky i fundit i cilësoi vajzat shqiptare si femra materialiste që...

Ndarja nga jeta e Ilir Adilit/ Banka e Shqipërisë: Sektori financiar dhe fusha e sipërmarrjes shënoi dje një humbje të madhe

Ditën e djeshme ndërroi jetë Ilir Adili, themelues, aksioner dhe Drejtor i Përgjithshëm i AK INVEST. Për ketë ka reaguar edhe Banka e Shqipërisë me...

Lajme të tjera

Web TV