test

Dita e Verës/ Politika ndryshon agjendën e festimeve, kthehet në sheshbeteje mes PS dhe PD

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Fernada Cenko

Dita e verës nuk ka qenë “verë” për politikën shqiptare. 14 Marsi, e cila festohet me një agjendë aktivitetesh në qytetin e Elbasanit, është kthyer dje në një sheshbetejë mes dy forcave më të mëdha politike. Më shumë se një festë, i ngjau dy mitingjeve politike të organizuar në një orë dhe në një vend. Rastësisht apo me kast, Kryesocialisti Edi Rama dhe Krydemokrati Lulzim Basha janë ndodhur të dy në qytetin e Elbasanit, në të njëjtën orë duke bërë që të përplasen në distancë me akuza, por edhe trup më trup simpatizantët e PD dhe PS. Edhe pse janë ndaluar grumbullimet për shkak të situatës së pandemisë, të dyja forcat politike kanë mbledhur pas vetes mbështetësit e tyre të cilët janë përleshur mes njëri-tjetrit. Simpatizantët e Partisë Demokratike që kishin rrethuar ambientet ku ndodhej Lulzim Basha patën një konfrontim me fjalë por dhe fizik ndaj atyre që shoqëronin kryeministrin. Ndaj kreut të qeverisë u lëshuan thirrje “Rama ik” por ai vazhdoi i pashqetësuar rrugëtimin e tij, duke ju bërë me dorë që të vazhdonin më fort. Në këto momente, grupe të rinjsh nga të dyja kahët nisën përplasjen fizike, duke shkaktuar një incident që më shumë se gjaknxehtësi mes militantësh duket se është një agresivitet që nis kryesisht nga kupola. Ka qenë policia e shtetit që ka ndërhyrë për të qetësuar situatën dhe për të bërë shoqërimet e disa prej personave të përfshirë në përplasje fizike. Kryedemokrati Lulzim Basha e quajti provokim ardhjen e Ramës në të njëjtën orë me të në Elbasan. Por, nga ana tjetër Rama tha se nuk ka arsye që të pyeste Bashën se kur do të ishte në Elbasan që të mos krijohej përplasja e dy liderave. Rama tha se nuk është armik me Bashën dhe se përtej betejës politike në mjedisin shoqëror duhet të sillen si qytetarë. “Pse duhet të merremi vesh për orarin që të shkojmë në orare të ndryshme, çfarë lidhje ka kjo. Ne nuk jemi armiq, ne nuk kemi arsye pse përtej ballafaqimit dhe betejës politike në mjedisin shoqëror sillemi si njerëz, si qytetarë. Ç’domethënë kjo përplasje, pse çfarë jemi këtu, çfarë pyetje është kjo?”, ju përgjigj Rama interesimit të mediave. Kryesocialsiti ka komentuar edhe përplasjen mes simpatizantëve të majtë dhe atyre të opozitës. Rama tha se Basha është bërë qesharak, ndërsa i kërkon këtij të fundit “të ndahet nga Likja dhe Saliu” duke “këputur Zinxhirin e Monikës”. “Lulzim je bërë një manekin qesharak i pengmarrësve të tu dhe pasi shkon në festën e popullit të Elbasanit me flamuj partie e me një turmë ulëritësash, flet përçart për banda e për kriminelë! Ndahu nga Likja e Saliu, këpute zinxhirin e Monikës, se lider s’je dot po bëhu pak burrë!”, ka shkruar Rama në rrjetet sociale, pas incidentit.

Lexo edhe :  Festohet Kurban Bajrami, besimtarët myslimanë në vend falin namazin

Kryesocialisti i bashkëlidhi urimeve të ditës së Verës edhe urimin për t’ia dalë në këtë kohë pandemie. Ai theksoi se qeveria po përpiqet që vera të jetë e lehtësuar nga pesha e rëndë e situatës së imponuar nga armiku i padukshëm, duke bërë çmos që të garantojmë një vaksinim sa më intensiv. “Unë jam këtu për të respektuar një traditë të kësaj feste, që prej kohësh është kthyer në një festë kombëtare që ka qendrën në Elbasan dhe jam këtu për t’i uruar këtu të gjithë, pa përjashtim, pa dallim bindjesh politike, pa dallim besimesh apo prejardhjesh që të kenë një festë të gëzuar dhe një verë të gëzuar. Unë dhe ne po përpiqemi që vera të jetë e lehtësuar nga pesha e rëndë e situatës së imponuar nga armiku i padukshëm, për këtë arsye jemi duke bërë çmos që të garantojmë një vaksinim sa më intensiv, duke sjellë sasia të konsiderueshme vaksinash që të shtrihen sa më shpejt në të gjithë territorin” tha kryeministri. Ai saktësoi se ka filluar vaksinimi që prej ditës së shtunë i mësuesve dhe pedagogëve. “Është në rendin e ditës sime sa hap sytë dhe është mendimi i fundit, para se t’i fle ato orë të pakta që të garantojmë dozat e konsiderueshme dhe të vaksinojmë në mënyrë të konsiderueshme që vera të jetë si kjo ditë e bukur dhe e ardhmja e afërt të jetë e çliruar përfundimisht nga makthi dhe goditjet që virusi bën në familjet e njerëzve tanë, deri duke marrë dhe jetë njerëzish. Kjo është arsyeja pse jam këtu dhe kjo është A-ja dhe Zh-ja e ditës sime. Të bëjmë këtë verë një verë sa më të lehtë dhe ta çajmë përfundimisht rrethimin e virusit, në të njëjtën kohë si shumë vende të BE”, deklaroi Rama.

Të fundit

Takimi i parë i eurodeputetëve në Greqi, pjesë edhe Fredi Beleri, zbardhen detajet

Në takimin e parë të eurodeputetëve të partisë së Mitsotakis, ka marrë pjesë nëpërmjet nëpermjet nje video-konference dhe kryebashkiaku...

Këngëtari shqiptar jep lajmin e bukur, bëhet baba për herë të parë

Këngëtari i njohur Ermal Meta është bërë baba për herë të parë. Lajmin e bukur e ka dhënë vetë Ermali përmes një postimi në...

Bimët mjekësore, eksporte të sigurta drejt tregjeve elitare të BE-së

Bimët medicinale dhe aromatike janë një pjesë e rëndësishme e ekonomisë në Malësinë e Madhe, duke punësuar qindra burra dhe gra në mbjelljen, grumbullimin...

‘Çmendet’ moti/ Përmbytjet bëjnë kërdinë në këtë vend, 9 viktima dhe 17 të zhdukur

Të paktën 9 persona kanë vdekur dhe 17 të tjerë mbeten të zhdukur për shkak të shirave të dendur në Kinë, njoftoi media shtetërore...

Subvencionet në bujqësi, 18 mijë aplikime fituese deri tani

Në Skemën Kombëtare të Mbështetjes në Bujqësi 2024, rreth 18 mijë aplikime janë shpallur fituese pas përfundimit të fazës së parë, ndërsa procesi vijon...

Lajme të tjera

Web TV