Studim: Vaksina kineze CoronaVac zvogëlon vdekshmërinë deri në 97 %

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Vaksina kineze CoronaVac ul rrezikun e vdekshmërinë deri në 97%, sipas rezultateve paraprake nga një studim i kryer në Uruguaj. Ndërkohë që për personat që kishin marrë dy doza, rreziku i infektimit bie në 57 përqind dhe pranimet në kujdesin intensiv bie me 95 përqind, thuhet në një raport të ministrisë së shëndetësisë.

Sipas studimit, duke llogaritur numrin e përgjithshëm të personave të vaksinuar me CoronaVac që nga 25 maji 712,716 persona, vetëm 5,360 rezultuan pozitivë me Covid- 19 dhe 6 prej tyre humbën jetën.

Te personat e shtruar në spital, CoronaVac ishte 95% efektive në parandalimin e vdekjes. Krahasuar me vaksinat e tjera në përdorim, ka pasur pak botime shkencore mbi efikasitetin e CoronaVac, të prodhuara nga firma kineze Sinovac. CoronaVac përdoret gjerësisht në Kinë dhe në dy duzina vende të tjera.

Kili raportoi muajin e kaluar se rezultatet e hershme nga fushata e saj e imunizimit treguan se CoronaVac ishte 67 për qind efektive në parandalimin e rasteve simptomatike dhe 80 për qind në parandalimin e vdekjeve.

Rezultatet e testeve me CoronaVac në Brazil treguan efikasitet prej rreth 50 përqind në parandalimin e infeksionit simptomatik, ndërsa të dhënat nga Turqia tregojnë se jo ishte më shumë se 80 përqind efektive.

CoronaVac është një lloj tradicional i vaksinës, e cila ka përdorur virusin e pa aktivizuar për rritjen e imunitetit.

Uruguai, me një popullsi prej 3.5 milion, ka arritur të vaksinojë me të paktën një dozë 45.8 përqind të popullsisë s dhe dy doza në 28.29 përqind deri në 25 maj.


Të fundit

Studim: Vaksina kineze CoronaVac zvogëlon vdekshmërinë deri në 97 %

Vaksina kineze CoronaVac ul rrezikun e vdekshmërinë deri në 97%, sipas rezultateve paraprake nga një studim i kryer në...

Ekzekutohet një person në Greqi, qëllohet me plumb në kokë në lokalin e shqiptarit

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar në një lokal në lagjen Sepolia të Athinës. Mësohet se sulmi ka ndodhur në një lokal pronë e...

Sulm me armë në SHBA, një i vdekur e katër të plagosur

Një sulm me armë zjarri është shënuar në Toronto të Kanadasë. Sipas mediave të huaja, si pasojë e hapjes së zjarrit një person ka...

U zhduk në rrethana misterioze në Greqi, gjendet pas 2 javësh shqiptarja 38-vjeçare

Ermalda Arapi është gjetur pas 2 javësh e zhdukur në Greqi. 38-vjeçarja është gjetur me shëndet të mirë dhe tashmë ndodhet pranë të afërmve...

Covid në Shqipëri/ Ja sa raste të reja dhe viktima u shënuan në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse...

Lajme të tjera

Web TV