Si do hetohet “Gërdeci”? Gjykata speciale vendos për fatin e Fatmir Mediut

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Dje gjykata e Lartë vendosi revokimin e vendimit që pengonte gjykimin e ish-ministrit të mbrojtjes Fatmir Mediu për dosjen e Gërdecit. Dokumente i kaluan gjykatës speciale kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Tashmë pas këtij vendimi pritet që brenda 30 ditësh nga dhe gjykata e posaçme duhet të shprehet në dhomë këshillimi nëse do lërë në fuqi vendimin e 2009, apo do e çojë çështjen për gjykim.

Duke qenë se tashmë ish-ministri Mediu nuk është më në kompetencë të kësaj gjykate, por të gjykatës së Posaçme.

Ndërkohë avokati mbrojtës i tij Ardian Visha tha se mundësitë për ta rihapur çështjen janë të pakta.

Kjo pasi sipas mbrojtjes gjykata e posaçme e shkallës se parë nuk mund të prishë një vendim të gjykatës së Lartë që në këtë rast është vendimi i pushimit të 2009.

Por tashmë gjykata e Posaçme duhet të mblidhet dhe të shprehet, nisur edhe nga kërkesat e fundit të familjes Durdaj.

Në rast se kjo çështje hapet Mediu do të gjykohet në bazë të postit si ish ministër që ka mbajtur, ndërkohë që tashmë ai nuk gëzon më as mandatin e deputetit. Nga ana tjetër edhe SPAK ka një këmbëngulje të fortë për këtë çështje.


Të fundit

Si do hetohet “Gërdeci”? Gjykata speciale vendos për fatin e Fatmir Mediut

Dje gjykata e Lartë vendosi revokimin e vendimit që pengonte gjykimin e ish-ministrit të mbrojtjes Fatmir Mediu për dosjen...

5 adoleshentë përdhunojnë 14-vjeçaren dhe publikojnë videon në mediat sociale, vajza vret veten

Një 14-vjeçare ka vrarë veten në Belgjikë pasi u përdhunua në grup nga pesë persona në një varrezë, të cilët më pas shpërndanë në...

Rama poston foto nga avioni në Ankara, tregon fokusin e vizitës dyditore në Turqi

Kryeministri Edi Rama ka lajmëruar një vizitë 2-ditore në Ankara të Turqisë. Rama shprehet se e realizon këtë vizitë në Ankara, për të shtuar bashkëpunimin...

Asambleja Kombëtare e PS miraton 4 vendime, ja çfarë parashikohet

Asambleja Kombëtare e PS ka miratuar sot 4 vendime që kanë të bëjnë me thirrjen e Kongresit të Jashtëzakonshëm më 12 qershor, analizën e...

Covid në Shqipëri/ Ja sa raste të reja dhe humbje jete u regjistruan në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse...

Lajme të tjera

Web TV