Komuniteti LGBT kërkon heqjen e fjalës ‘nënë’/ Jul Deda kategorikisht kundër tyre: Pa nënën s’ka jetë!

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Aktori i njohur i humorit, Julian Deda është shprehur kategorikisht kundër kërkesës se komunitetit LGBT që termi ‘nënë’ të hiqet nga përdorimi, dhe në vend të saj të përdoret “prind që ka lindur”.

Me anë të një postimi të bërë në rrjetet sociale, Deda nuk i ka kursyer as fjalët e ashpra për këta persona të cilët kërkojnë zëvëndësimin e fjalës “nënë”, që sipas tij është fjala pa të cilën nuk do të kishim jetë.

Fjala NENE, jo vetem nuk mund te zevendesohet me asnje fjale tjeter, cilado qofte ajo, por ne duhet ta ruajme te paprekshme, te shtrenjte, ashtu siç eshte per secilin nga ne. Çdo tentative e palaçove dhe e letyrave per ta ndryshuar, ka per qellim shkaterrimin ne qelize te familjes si koncept, ligjerisht dhe moralisht. Nuk ka familje pa fjalen NENE, s’ka jete pa te”, shkruan Juli në postimin e tij.


Të fundit

Komuniteti LGBT kërkon heqjen e fjalës ‘nënë’/ Jul Deda kategorikisht kundër tyre: Pa nënën s’ka jetë!

Aktori i njohur i humorit, Julian Deda është shprehur kategorikisht kundër kërkesës se komunitetit LGBT që termi ‘nënë’ të...

KPP dhe Universiteti i Tiranës nëshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi, Myzyri: Synohet krijimi i një…

Komisioni i Prokurimit Publik dhe Universiteti i Tiranës nënshkruan sot një marrëveshje bashkëpunimi për përforcimin e njohurive, nëpërmjet një cikli trajnimesh dhe konsultimesh për...

Greqia tregohet ‘zemërgjerë’ me Shqipërinë, i dhuron 20 mijë vaksina anticovid

Greqia do t’i dhurojë vendit tonë 20 mijë vaksina anticovid. Ambasada shqiptare në vendin fqinj ka bërë të ditur lajmin. “Greqia i dhuron Shqipërisë 20...

“Më ka paragjykuar mësuesja ime”/ Fjoralba Ponari zbulon se është bullizuar për origjinën

Fjoralba Ponari është kthyer në një nga moderatoret më të dashura për publikun shqiptar. Bukuroshja e cila sapo ka mbyllur një sezon të suksesshëm nën...

Emrat/ Kush janë 7 deputetët që refuzuan shkarkimin e Ilir Metës, ja kush votoi kundër

Kuvendi votoi sot shkarkimin nga detyra të presidentit Ilir Meta me 104 vota, pro ndërsa 7 deputetë votuan kundër. Vendimi nuk është ende përfundimtar, pasi...

Lajme të tjera

Web TV