Rama nxjerr fotot nga Samiti i NATO-s, krah për krah me liderët botërorë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sot kryeministri Edi Rama ka qenë i pranishëm në Samitin e NATO-s në Bruksel.

Kryeministri ka publikuar një foto album nga Samiti i NATO-s në Bruksel, në morinë e takimeve që ka pasur me liderët botëror.

Kreu i qeverisë shqiptare shfaqet në foto krah për krah me kryeministrin britanik, Boris Johnson, të cilit Rama i ka hedhur dorën në sup.

Rama pozon edhe krahë kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis. Të dy udhëheqësit kanë diskutuar rreth marrëdhënieve dypalëshe, si dhe për ecurinë evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor, për të cilat Mitsotakis ka ripërsëritur mbështetjen e fuqishme të Athinës.

Në të njëjtën kohë, Mitsotakis dhe Rama ranë dakord që të dy vendet janë të gatshme të shpejtojnë negociatat për përfundimin e një marrëveshje të përbashkët ne lidhje me përcaktimin e kufijve të zonave të tyre detare në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë.

Sipas burimeve qeveritare greke, Rama ka falënderuar homologun e tij grek për 20,000 vaksinat të cilat i ka dhuruar sot Greqia Shqipërisë.

Kyriakos Mitsotakis ka ripërsëritur interesin e qëndrueshëm dhe të përhershëm të Athinës për pakicën Kombëtare Greke në Shqipëri si dhe për përparimin e Shqipërisë në fushat e të drejtave të njeriut dhe të vendosjes së ligjit , të cilat janë ndër parakushtet që BE ka vendosur për Shqipërinë .

Gjithashtu kryeministri grek ka përgëzuar Ramën për zgjedhjen e Shqipërisë si një anëtar jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në dy vitet 2022-2023.


Të fundit

Mbërrijnë në Rinas 11,700 vaksina Pfizer kundër Covid-19/ Rama: Në total mbi 967 mijë

Kanë mbërritur në aeroportin "Nën Tereza" në Rinas 11,700 vaksina Pfizer. Lajmi u bë i ditur nga kryeministri Edi...

Rama nxjerr fotot nga Samiti i NATO-s, krah për krah me liderët botërorë

Sot kryeministri Edi Rama ka qenë i pranishëm në Samitin e NATO-s në Bruksel. Kryeministri ka publikuar një foto album nga Samiti i NATO-s në...

Paralajmërimi i Mero Bazes: Zgjedhjet e vërteta në PD do të mbahen në shtator

Lulzim Basha vendosi të mos ikte. Të tjerat janë procedurë e parëndësishme për kulturën e një partie, që nuk ka pasur kurrë garë. Ndaj...

Ronaldo s’e sheh dot me sy Coca Colën, e zhduk nga tavolina dhe vendos ujin (Video)

Cristiano Ronaldo dihet që kur flitet për dietë dhe gjëra që duhet të konsumohen, është i fiksuar në maksimum dhe shpesh e ka thënë...

I rrethuar nga RENEA dhe me pranga në duar/ Momenti i arrestimit të Edison Begajt në Lungomare (Pamjet)

Pasditen e sotme në Lungomare është arrestuar Edison Begaj, 38-vjeçari nga Vlora që më 29 maj mbeti i plagosur nga një person i cili...

Lajme të tjera

Web TV