Fatos Tushe u arrestua, zgjidhet kryetarja e re e Bashkisë Lushnjë (Emri)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Eriselda Sefa do të jetë kryetarja e re e Bashkisë Lushnjë, pas votimit të 34 anëtarëve të pranishëm, me 29 vota pro, 4 vota kundër dhe 1 abstenim.

Kjo situatë e jashtëzakonshme vjen pas shkarkimit nga detyra të Fatos Tushes, i cili u arrestua nga SPAK për abuzimin me tenderin 240 milionë lekësh të kanalit vaditës të sy fshatrave.

Kjo situatë e jashtëzakonshme vjen pas shkarkimit nga detyra të Fatos Tushes, i cili u arrestua nga SPAK për abuzimin me tenderin 240 milionë lekësh të kanalit vaditës të sy fshatrave.

Sipas ligjit 139 të vitit 2015 për qeverisjen vendore i takon njërit prej nënkryetarëve të bashkisë të marrë postin e kryebashkiakut.

Aktualisht Bashkia Lushnjë ka dy nënkryetarë, Gentian Nushin dhe Eriselda Sefan.

Pas fillimit të mbledhjes Gentian Nushi njoftoi tërheqjen nga gara pasi sipas tij duke pasur pozicionin e kryetarit të Partisë Socialiste nuk mund ta kryejë funksionin e kryetarit të bashkisë Lushnjë.

Pas tërheqjes së Nushit këshilli vendosi që të kryhet votim i fshehtë për nënkryetaren Eriselda Sefa me tre opsione pro kundër dhe abstenim.


Të fundit

Zv.kryeministri shqiptar në Malin e Zi vizitë zyrtare në Tiranë! Rama: Ramë dakord në çdo pikë

Zv. kryeministri shqiptar në Malin e Zi, Dritan Abazoviç ka mbërritur në Tiranë në një vizitë zyrtare. Ai është takuar...

Policia nuk toleron, arrestohet dhunshëm burri i ish-ministres Besa Shahini (FOTO)

KOSOVË - Partia Socialdemokrate në Kosovë ka zhvilluar një protestë në oborrin e ministrisë së Drejtësisë, ndërsa kanë shkruajtur “zhvatës” në makinat qeveritare. Kjo ka...

Veliaj takim me homologun Bakoyannis: Finalizojmë projektet për ngritjen e Qendrës kulturore shqiptare

Gjatë takimit në Athinë, në kuadër të një simpoziumi të organizuar prej ish-kryeministrit George Papandreu, kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj u prit...

WhatsApp sjell risinë e re: Mund të dërgoni mesazhe pa përdorur celularin

WhatsApp po teston një veçori të re që do t'i lejojë njerëzit të dërgojnë mesazhe pa përdorur telefonin e tyre për herë të parë....

Shtyhet seanca për Adriatik Llallën në 29 korrik, mungonte avokati

Seanca për Adriatik Llallën është shtyrë për më 29 korrik, kjo sepse mungonte avokati Sokol Hazizaj. Mësohet se Llalla ishte i pranishëm në seancë,...

Lajme të tjera

Web TV