Mark Marku flet troç për çështjen “Berisha”: Po dëmton PD-në, duhej të ishte larguar nga politika

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Deputeti i zgjedhur i PD-së, Mark Marku deklaron se duhet të ketë një “ngrirje” të përkohshme të marrëdhënies së Sali Berishës me grupin e PD-së.

Sipas tij, shpallja “non grata” e Berishës nga ShBA është një kosto për PD-në, por shton më tej se Basha e ka të vështirë për të marrë një vendim për të. Marku tha se Berisha duhej të ishte larguar vetë nga politika që në momentin që humbi mandatin e kryeministrit.

“Në gjykimin tim një kryeministër dhe një ish-president në momentin që mbaron mandatet largohet nga politika, kështu që ai do të duhet ta kishte bërë vetë. Është fat i keq që nuk kemi parlament me dy dhoma që një pjesë e ekselencës politike kalon në një nivel pak më “parazitar” por është një garanci për sistemin. Kushdo që mbaron një mandat të kësaj natyre nuk ka përse të jetë deputet. Patjetër që është një problem në PD për faktin që është shpallur “non grata” nga SHBA pasi kushtëzon marrëdhëniet e PD-së me SHBA-në që janë vend me shumë ndikim në botë dhe në politikën shqiptare.

Normalisht kjo është një kosto, por PD, Basha e ka shumë të vështirë për ta marrë një vendim edhe nëse ja kërkojnë. Edhe vetë PD-ja e ka shumë të vështirë ti thotë kryetarit të vet. E para se vendimi nuk është i argumentuar përse është shpallur “non grata”.

Nga pikëpamja juridike shpallet fajtor kur e dënon një gjykatë. Grupi i PD apo Basha e kanë shumë të vështirë të marrin një vendim për një deputet që ka fituar mandatin. Zgjidhja do të ishte, por Berisha ka vullnet dhe e ka dëshmuar për politikën, ai ka deklaruar se do të jem aktiv. Zgjidhja do të ishte një “ngrirje” për të mos u rënduar, për të mos e komplikuar këtë marrëdhënie me PD-në, një “ngrirje” e marrëdhënies, të Berishës me grupin e PD-së. Mund të vijë edhe në parlament, se nuk e pengon kush” tha Marku.


Të fundit

Kërkohej ndërkombëtarisht, arrestohet në Tiranë 42-vjeçari

Një tjetër person në kërkim ndërkombëtar bie në prangat e Policisë. Arrestohet përkohësisht, me qëllim ekstradimi drejt Italisë, 42-vjeçari...

Shqiponja e parë e Artë e trajtuar në Shqipëri gjendet e plagosur, ja çfarë ndodhi pasi iu vendos pajisja GPS

Në 16 Shkurt 2021 rangers te Administratës së Zonave të Mbrojtura të Qarkut të Beratit gjetën një individ të ri të Shqiponjës së Artë...

Lamborghini garonte me BMW-në me 225 KM/H, ja gjoba e policisë

Shpejtësi e çmendur në rrugët e Shqipërisë! Policia Rrugore ka kapur dy automjete luksoze duke bërë gara në aksin Fier-Vlorë. Makinat, një Lamborghini dhe një...

Arshi Pipa, në labirindin e dosjeve të Sigurimit të Shtetit

...Për të thuhet se ishte një disident i shquar. Dhe pa dyshim kjo ka shumë vlerë. Por jo më shumë sesa krijimtaria e tij...

Kampionati Evropian Beach Handball / Lojtaret refuzuan bikinin për pantallonat e shkurtra, gjobitet me 1.500 euro Norvegjia

Norvegjia është gjobitur me 1,500 euro, pasi lojataret e saj veshën pantallona të shkurtra në vend të bikinit, gjatë  Kampionatit Evropian të Hendbollit në...

Lajme të tjera

Web TV