19 gra e fëmijë mbërrijnë në Qamshli, u dorëzohen autoriteteve shqiptare

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gratë dhe fëmijët që do të riatdhesohen nga kampet e ISIS në Shqipëri, tashmë kanë mbërritur në Qamashli (Kurdistian Sirian). Aty u mbajt një konferencë ku morën pjesë ambasadori shqiptar në Liban, Siri dhe Jordan, Mark Gharib dhe drejtori i Zyrës Kundër Terrorizmit dhe Ekstremizmit brenda Shërbimit të Sigurisë Shqiptare Kolonel Gledis Nano. Shqiptarët që u riatdhesuan përfshinin 14 fëmijë dhe pesë gra nga Kampi Roj, në fshatin Derik, në verilindje të Sirisë.

Mark Gharib deklaroi se qeveria shqiptare po punon për të riatdhesuar të gjithë qytetarët e saj nga Siria, për të cilët nuk ka qenë zgjedhja e tyre për të qenë në Siri.


Të fundit

19 gra e fëmijë mbërrijnë në Qamshli, u dorëzohen autoriteteve shqiptare

Gratë dhe fëmijët që do të riatdhesohen nga kampet e ISIS në Shqipëri, tashmë kanë mbërritur në Qamashli (Kurdistian...

Kurti letër homologut kroat: Ndihma që u dhatë të lënduarve në aksidentin tragjik tregoi vlerat dhe shpirtin tuaj bujar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka dërguar letër falënderimi homologut kroat, Andrej Plenković, përmes së cilës ai ka shprehur falënderimin e tij dhe...

Enca ‘çmend’ fansat, publikon foton sensuale me bikini

Këngëtarja Enca Haxhiraj ka provokuar me foton e saj të fundit. Buzë një pishine dhe me pamje nga bregdeti ajo ka hedhur një foto...

BE gjobit me qindra miliona Amazon, ja arsyeja

Bashkimi Evropian ka gjobitur kompaninë Amazon me 746 milionë euro për shkelje të ligjeve të bllokut për mbrojtjen e të dhënave. Gjoba është lëshuar...

Zjarret në vend, Peleshi: Kemi 8 vatra aktive, situata më kritike në Karaburun, Shijak, Përmet e Fier

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka reaguar pë herë të parë për zjarret në Shqipëri. Ai informon se aktualisht janë 8 vatra aktive. Situata më...

Lajme të tjera

Web TV