Kurti në Forumin Strategjik: BE të reformojë sistemin vendimmarrës për zgjerimin! Arsyet pse duhet të jemi pjesë e Unionit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se BE duhet të që reformojë sistemin e saj vendimmarrës sa i përket procesit të integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE. Ai listoi edhe një sërë argumentesh se përse këto vende duhet të jenë në BE.

“BE duhet përkrahur dhe të bëjmë reformat tona, zgjerimi i BE dhe reformat e brendshme shkojnë krah për krah, sidoqoftë duhet të ketë dhe një sërë reformash në sistemin vendimmarrës të BE, kemi pritur 2000 afganë, jemi vend i varfër, por ku bëhet fjalë për çështjet humanitar, nuk duhet thënë “pse”, por “si”, plus që partneriteti me SHBA është shumë e fortë, përfshirja e Ballkanit perëndimor në BE do të ketë përfitime të mëdha, kufiri i jashtëm i BE do të kufizohet me Mijëra kilometra, pra kufiri i jashtëm në pikëpamjen e sigurisë, do bëhet më i vogël dhe më mirë për të dyja palët. Një një 3 qytetarë nuk jeton në ardhmeN, por në ndonjë vend të BE, kështu që diaspora jonë do të jetojë në të njëjtën hapësirë, psh mbi 20% e GDP përbëhet nga dërgesat e diasporës”, tha Kurti.


Të fundit

Kurti në Forumin Strategjik: BE të reformojë sistemin vendimmarrës për zgjerimin! Arsyet pse duhet të jemi pjesë e Unionit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se BE duhet të që reformojë sistemin e saj vendimmarrës sa i...

Çfarë shihni në foto? Zgjedhja juaj zbulon shumë për të ardhmen tuaj

Testi i sotëm është një nga testet e imazhit që gëzon shikueshmëri më të madhe në rrjetet sociale në të gjithë botën. Sipas përdoruesve...

Presidenti i Sllovenisë mbështet “Ballkanin e Hapur”: Të bëhet paralelisht me integrimin në BE

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor tha se e mbështet nismën “Ballkani i Hapur”, projekt që është përqafuar fort nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e...

Sekuestrohen rreth 69 kg kanabis, arrestohen tre shqiptarë në Greqi

Katër shqiptarë dhe një grek janë arrestuar nga policia greke, pas një operacioni për goditjen e trafikut ndërkombëtar të drogës. Mediet greke raportojnë se një...

Megaoperacioni i drogës në Spanjë, reagon, Çuçi: Do të vijojnë hetimet e burimit të pasurive të personave të implikuar

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi ka reaguar në lidhje me megaoperacionin në Spanjë, ku u shkatërrua klani shqiptar i kultivimit të drogës, ku bën...

Lajme të tjera

Web TV