Asambleja e OKB/ Rama për integrimin: Shqipëria është gati, BE të bëjë pjesën e saj

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama mbajti fjalën e tij në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara, duke vënë theksin te disa nga sfidat kryesore në botë sot.

Rama foli dhe për integrimin e Shqipërisë në BE. Ai theksoi se vendi jonë është gati dhe tani BE duhet të bëjë pjesën e saj.

“Duhet të vazhdojmë të ndërtojmë punën mbi këto arritje. Qytetarët kanë nevojë për më shumë dhe ne duhet të jemi në lartësinë e duhur. Është saktësisht në këtë frymë që Shqipëria me ketë sukses drejtoi OSBE me përpjekjet për të forcuar paqen, të drejtat e njeriut dhe barazinë në zonën e OSBE.

Ndryshimi i klimës është një përparësi tjetër kyçe në agjendën tonë. S’na duhen përmbytje apo valë nxëhtësie. Të bindur për urgjencën, për uljen e çlirimit të gazeve serë në përputhje me marrëveshjen e Parisit, ne ishim vendi i parë me plane konkrete për të ulur efektet e gazit serë. Shqipëria si një prodhues i energjisë së pastër neto angazhohet për ulur çlirimin e këtyre gazeve në vitet e ardhshme. Ne presim me padurim në konferencën e parë ndërqeveritare për të çelur negociatat me anëtarësimin. E dua ta përsëris, Shqipëria ka kohë që është gati, ajo pret që BE të bëjë pjesën e saj. Integrimi evropian është një objektiv”, tha Rama.

 


Të fundit

Asambleja e OKB/ Rama për integrimin: Shqipëria është gati, BE të bëjë pjesën e saj

Kryeministri Edi Rama mbajti fjalën e tij në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara, duke vënë theksin te disa nga...

Rama flet në Asamblenë e OKB: Duhet traktat i ri ndërkombëtar për përballimin e pandemive, të sigurohen urgjent vaksina

Kryeministri Edi Rama po mban fjalën e tij në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara, duke vënë theksin te disa nga sfidat kryesore në botë...

“Hapet aksi kryesor”/ ARRSH njofton: Nga e diela sërish devijime te Unaza e Madhe, ja si do lëvizin mjetet

Nga data 26 shtator, në Unazën e Madhe do të hapet aksi rrugor nga “Ura e Lanës” deri te “Pallati me Shigjeta”. Lajmi bëhet...

Banka Qendrore me idenë e pazakontë: 200 euro në muaj për çdo qytetar…

“Helicopter Money”, quhet propozimi i fundit për dhurimin e 200 eurove në muaj për çdo qytetar të Eurozonës. Kjo është një nga ata idetë që...

Këto sëmundje lidhen me konsumimin e ushqimeve të përpunuara

Të konsumosh ushqime të shëndetshme është shumë e rëndësishme për të mbajtur larg lloje të ndryshme sëmundjesh. Me përparimin e shkencës është arritur që shumë...

Lajme të tjera

Web TV