Open Balkan/ SHBA vendos kushte për mbështetjen, Rama: S’i bindim dot të tjerët të na bashkohen

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

I dërguari i SHBA-së për Ballkanin Gabriel Escobar deklaroi gjatë takimit online në kuadër të “Open Ballkan” se nisma do të ketë sukses vetëm nëse të gjitha vendet, pra 6 shtetet e rajonit do të bëhen pjesë.

Mbështetja për “Open Ballkan” do të bëhet në bazë të kushteve që nisma të jetë hapur për të gjithë për anëtarësim të barabartë dhe jo shpërqendrim nga aspiratat evropiane. Pa të 6-ta vendet nuk mund të ketë sukses” deklaroi ai, raporton gazetarja e “ABC”, Linda Karadaku.

Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij online nga Tirana, pasi nuk ishte i pranishëm fizikisht në Beograd u shpreh se nisma do të vazhdojë edhe pa pjesëmarrjen e të gjitha vendeve, pasi nuk mund t’i bindin.

Nuk varet nga ne të bindim dikë që “Open Ballkan” është i hapur. Duhet të ecim përpara, nuk mund të presim. Varet nga gjithkush që të marrë vendimet e veta. Ne thjeshtë po zbatojmë procesin e Berlinit. Gjithkush të vendosë në mënyrë të pavarur cfarëdo do për vendin e vet.

Falenderoj vërtetë gjithkënd dhe në veçanti Eskobarin. Mbështetja e tyre është genuine” tha ai. E ndërsa SHBA-në e falënderoi, kreu i qeverisë shqiptare Bashkimin Europian e kritikoi.

BE bëhet problem kur thotë që duhet përfshirëse (nisma). Askush nga ne nuk ka pretenduar që është perfekt. Por në vend të thuhet kjo, të inkurajojnë të tjerët të bashkohen. Duke i dhënë të tjerëve alibinë që Europa është kundër, Gjermania është kundër.

Do të isha i lumtur që dy aleatët dhe partnerët të inkurajojnë të tjerët t’i bashkohen (nismën). Nuk kam dëgjuar kurrë nga Vuçiç që nuk e do Kosovën në tryezë. “Ballkani i Hapur” të mos bëhet karikaturë e strukturave që njohim. Që thonë një gjë dhe pastaj një tjetër” tha Rama, i cili në fund të fjalimit të tij online u duartrokit.

Lexo edhe :  "Duhet ta meritosh këtë punë", Rama zv.ministrit të Bujqësisë: Brenda vitit të hedhim themelet e markatës së peshkut në Durrës

Zv.kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov u shpreh se “kufijtë duhet të bëhen gjithmonë e më pak relevantë”. Kryeministrja e Serbisë, Brnabic e cilësoi “Open Ballkan” si politikë të mençur. “Nëse dështojmë në një nismë si kjo, suksesi ynë është në rrezik” tha ajo.


Të fundit

Open Balkan/ SHBA vendos kushte për mbështetjen, Rama: S’i bindim dot të tjerët të na bashkohen

I dërguari i SHBA-së për Ballkanin Gabriel Escobar deklaroi gjatë takimit online në kuadër të “Open Ballkan” se nisma...

Rritja e rasteve me koronavirus, Franca pritet të marrë masa të reja

Rritja e rasteve me koronavirus ka detyruar qeverinë franceze të marrë masa të reja. Qeveria pritet të njoftojë ditën e nesërme masat e reja...

Aksidenti tragjik me 46 viktima/ Publikohen pamjet 3D, si ndodhi përplasja në Bullgari

Mediat e vendit fqinj, kanë publikuar një video 3 D, ku tregohen detaje se si ndodhi aksidenti tragjik në Bullgari, ku humbën jetën 46...

Devijohet trafiku në Tiranë, ja rrugët që duhet të shmangni

Gjatë natës së datave 25 dhe 25 nëntor (sot dhe nesër) do të devijohet trafiku nga Ura e lumit Lana deri te kryqëzimi me...

I merrte para pacientëve, procedohet mjekja gjinekologe në spitalin e Beratit

Një mjeke gjinekologe  në spitalin rajonal të Beratit është proceduar penalisht pasi është zbuluar se i merrte para pacientëve . Mjekja gjinekologe E.Sh gjatë gjatë...

Lajme të tjera

Web TV