‘Asnjëfarë respekti për ne shqiptarët e Maqedonisë’, Rama i përgjigjet komentuesit: E kam treguar me vepra, jo me dokrra

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama është përplasur me një komentues në rrjetet sociale, pasi ky i fundit i kishte kërkuar një reagim për ngjarjen e rëndë në Bullgari, ku vdiqën në aksident 45 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut.

Një shqiptar i Maqedonisë së Veriut ka akuzuar Ramës se nuk ka respekt për ta dhe se është një ndër më të painteresuarit. Ndërkohë kreu i qeverisë thotë se ka shprehur ngushëllimet e tij që mëngjesin e asaj dite kur ndodhi aksidenti tragjik dhe se ka qenë në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet. Sipas Ramës respektin e ka treguar me vepra e jo me dokrra.

Komentuesi: Kryeministër as një farë respekti për ne shqiptarët e Maqedonisë, kjo është turpi më i madh në gjithë historinë e kombit shqiptar. Arsyen tregoma dhe je një ndër më të pa interesuarit kjo është turpi më i madh, trego arsyen në qoftë se ke.

Rama: Unë i kam shprehur ngushëllimet qysh në mëngjes herët, sapo mora lajmin e keq të tragjedisë, ndërkohë që kam qenë në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet e Shkupit për të mësuar se kur e si do të zhvillohet, nëse do të zhvillohet një ceremoni zyrtare lamtumire për viktimat! Kështu që fjalën turp le ta mbajë kush e përdor pa pikë lidhje, ndërsa respektin për shqiptarët e Maqedonisë e kam treguar besoj me vepra jo me dokrra!

Për shkak të ngjarjes së rëndë, Kosova shpalli 24 nëntorin ditë zie, ndërsa Maqedonia e Veriut, ka shpallur tre ditë zie në nder të 45 viktimave që humbën jetën në aksidentin tragjik.


Të fundit

Skandali i FSHF-së me paratë e UEFA-s, zbulohet dokumenti që përgënjeshtroi institucionin e futbollit

Federatës Shqiptare të Futbollit të drejtuar nga Armand Duka, i janë bllokuar llogaritë bankare më 10 nëntor 2021 pas...

Efektivi i policisë aksidenton një fëmijë 3 vjeç në Durrës

Një fëmijë 3 vjeç ka mbetur i plagosur në një aksident që ndodhi sot në mesditë në Durrës. Rreth orës 12:00, në lagjen nr....

“Abuzimi dhe dhuna janë krime ekstreme”/ Manastirliu: Me buxhetin 2022 rrisim mbështetjen për gratë e dhunuara

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka folur në Kuvend për dhunën ndaj grave duke thënë se është këmbanë alarmi, ndaj në buxhetin e vitit...

Aksident në Berat, motori del nga rruga dhe merr zvarrë kalimtarin mbi trotuar, 2 të plagosur rëndë nisen drejt Tiranës

Një aksident i rëndë është regjistruar mesditën e sotme në lagjen "Çelepias" në Berat, në vendin e quajtur rreth-rrotullimi i Ypsilonit. Një motor me 4 rrota...

Forca Speciale për të mbrojtur Kristiano Ronaldon

Kristiano Ronaldo dhe familja e tij mbrohen nga dy vëllezër binjakë, të cilët kanë shërbyer si ushtarë në një njësi të forcave elitare në...

Lajme të tjera

Web TV