test

Nga miqësia tek dashuria, çfarë thotë shkenca?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dashuria na gjen në shumë mënyra. Ndonjëherë menjëherë, në shikim të parë, në bisedën e parë, në atë flirt në të cilin sharmi dhe pasioni i ndërsjellë bashkohen që në minutën e parë. Sipas një studimi është e zakonshme të kalosh nga miqtë te të dashurit dhe kjo ndodh me 68% të çifteve.

Me fjalë të tjera, gjëja më e zakonshme është se dashuria lind pak nga pak, në atë ditë kur bashkëfajësia, mbështetja dhe e qeshura çojnë në një lidhje më të thellë emocionale. Shumë njerëz do të ndihen të identifikuar.

Hulumtimet e publikuara në Social Psychological and Personality Science tregojnë se në shumë raste nuk jeni të tërhequr menjëherë nga personi që më vonë do të bëhet partneri juaj. Megjithatë, me kalimin e kohës, askush nuk duket më i përsosur dhe magjepsës në sytë tanë. Pothuajse pa e ditur se si, kjo shifër bëhet thelbësore në jetën tonë dhe ne nuk mund të bëjmë më pa të. Dashuria që shfaqet mes miqsh bëhet e dukshme pas një apo dy vitesh, sipas një studimi të fundit.

Në 68% të rasteve dashuria lind nga miqësitë

Autori kryesor i hulumtimit të cituar është Danu Anthony Stinson nga Universiteti i Victoria në Kanada. Edhe pse jemi në epokën e Tinder dhe të gjithë aplikacioneve që të lejojnë të gjesh një partner apo një aventurë, ne dashurohemi ngadalë dhe dita-ditës.

Kjo nuk do të thotë se marrëdhëniet që lindin nga miqësia janë më të mira se ato që lindin nga tërheqja pothuajse e menjëhershme. Megjithatë, rruga që të çon në bashkim i bën ata ndoshta shumë më interesantë. Fillimi i një marrëdhënieje pas vitesh miqësie ju lejon të filloni marrëdhënien me më shumë siguri, njohuri dhe bashkëpunim.

Nga ana tjetër, studimi thekson se kalojnë mesatarisht 22 muaj nga momenti kur njiheni dhe bëheni miq derisa të shfaqet dashuria. Pothuajse dy vite në të cilat ngrihet gradualisht magjia e besimit, kimia e tërheqjes, aleanca e intimitetit, admirimi dhe ajo dëshirë e fshehur që shfaqet ngadalë, por qartë.

Nga miqtë tek të dashurit, nga dashuria platonike tek konsolidimi i çiftit

Filmat dhe televizioni shpesh na tregojnë histori përrallore që fillojnë me dashuri me shikim të parë. Një ngërç krijon aventura të ndryshme që përfundojnë në një bashkim idilik. Nëse filmat do të bazoheshin në atë që ndodh me dy të tretat e popullsisë në çështjet e marrëdhënieve, do të ishte shumë e gjatë. Në kalimin nga miqësia në dashuri kapërcehen disa faza

Lexo edhe :  Dua Lipa mbështet hapur Gazën: Është vendim i madh, jam përgatitur të marr goditje

Duhet të theksohet gjithashtu se kjo përvojë ndodh si te personat heteroseksualë ashtu edhe te komuniteti LGBTQ +. Në përgjithësi, miqësia fillon dhe pas muajsh shfaqet dashuria platonike. Fillojmë të fantazojmë për atë koleg pune apo shok klase, me atë mik me të cilin shkojmë kaq mirë dhe që është mbështetja jonë e përditshme.

Duhet sqaruar se në dashurinë platonike dëshira seksuale nuk është gjithmonë e pranishme. Ekziston një tërheqje emocionale dhe intelektuale, që i shtohet një idealizimi. Tërheqja fizike dhe dëshira më në fund shfaqen, në atë fazë që mesatarisht i paraprin konsolidimit ose jo të çiftit.

Shpesh miqësia e vërtetë dhe ushqyese shoqërohet nga një tërheqje intelektuale e ngjashme me sapioseksualitetin. Njerëz të sintonizuar me detaje dhe aspekte të panumërta që, pak nga pak, çojnë në një marrëdhënie.

Çiftet që filluan si miq, opsioni i preferuar

Dr. Danu Anthony Stinson na thotë se shumë nga njerëzit e intervistuar për punën kërkimore thanë se preferonin të fillonin një marrëdhënie me një miqësi. Në një farë mënyre, thuajse e marrim si të mirëqenë se asgjë nuk është aq vendimtare në një lidhje emocionale sa ajo bashkëfajësia e dikujt që, përpara se të jetë i dashuruar, di të jetë një shok jete.

Ata që e kanë nisur si miq e kanë këtë avantazh, ata e dinë se do të kenë dikë tek i cili mund të mbështeten, një figurë me të cilën tashmë kanë ndarë shumë përvoja. Megjithatë, ne këmbëngulim, kjo nuk do të thotë se këto lidhje janë më të kënaqshme dhe më të lumtura se ato që fillojnë me tërheqjen e ndërsjellë dhe një konsolidim të shpejtë të marrëdhënies.

Secili e gjen dashurinë në mënyrën e vet dhe nuk ka mënyra më të mira apo më të këqija. Sepse aspekti më vendimtar është ajo që ndodh më pas, pikërisht kur fillon lidhja sentimentale. Kjo fazë është e re për të gjithë dhe kërkon përpjekje të shumta dhe aftësi delikate psiko-emocionale.

Sidoqoftë, nuk mund ta eliminojmë kurrë variablin e miqësisë nga ekuacioni që është dashuria. Pa të, mbeten vetëm pasioni dhe dëshira, dimensione kalimtare që edhe pse intensive, jo gjithmonë zgjasin dhe nuk ushqejnë angazhimin.

Të fundit

Lady Gaga bën daljen e parë publike pas thashethemeve për shtatzëni

Këngëtarja e njohur Lady Gaga është shfaqur për herë të parë në publik pas thashethemeve për shtatzëni, gjatë shfaqjes...

Hëna e Plotë e qershorit, shenjat e horoskopit që preken më shumë

20 qershori ishte një ditë e ngarkuar për yjet pasi kishim solsticin veror në hemisferën veriore dhe ditën e parë të sezonit të Gaforres. Vetëm...

Euro 2024/ Austria fiton duke bindur, 3 gola për 3 pikë

Polonia dhe Austria u përballën në Berlin, në ndeshjen e vlefshme për raundin e dytë, të Grupit D., sfidë e fituar nga austriakët 3-1. Sfida...

Dhjetëra të vdekur nga vapa në Meksikë: 4 herë më vdekjeprurëse!

Vala e të nxehtit po përhap probleme të mëdha kudo nëpër botë. Sakaq, në Meksikë temperaturat e larta kanë marrë dhjetëra jetë njerëzish e ndërsa...

Çmimi letrat Kadare 2024, shkrimtari i ri Dionis Prifti shpallet fitues me shumicë votash

Dionis Prifti shpallet fitues i edicionit të dhjetë të Çmimit letrar KADARE 2024, me romanin “Dy javë nën balonë” Në përputhje me Statutin e Çmimit...

Lajme të tjera

Web TV