Dramatike/ Karteli i drogës hedh eksplozivë me dronë, meksikanët vrapojnë të tmerruar për të shpëtuar kokën (Video)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një video e frikshme e filmuar në Meksikë është shpërndarë në rrjet, ku shihen njerëz që vrapojnë të tmerruar në pyjet e Tepalcatepec në përpjekje për të shpëtuar kokën teksa një kartel droge përdor dronë për hedhur eksplozivë mbi ta.

Kjo ngjarje demonstron edhe herë dhunën e pakontrolluar të karteleve të drogës në këtë rajonin e Michoacan.

Në video shihet teksa dronët, të kontrolluar nga Karteli i Gjeneratës së Re Jalisco nis të lëshojë eksplozivë mbi një xhungël të dendur, nga ku më pas shihen njerëz duke vrapuar të alarmuar. Ky është sulmi më i fundit pas një serie ngjarjesh të tilla brutale ndaj popullatës së Michoacan.

Sipas edicionit meksikan të gazetës spanjolle El Pais, mjeti ajror pa pilot ishte operuar nga Karteli i Gjeneratës së Re Jalisco (CJNG) dhe tenda i përkiste një kampi rival në shtetin Michoacan. Media të tjera pretendojnë se grupi i fuqishëm kriminal kishte shënjestruar banorët e qytetit që kishin guxuar të përpiqeshin të parandalonin sekuestrimin e territorit nga karteli. Të paktën një person thuhet se ka pësuar lëndime si rezultat i bombardimeve dhe sulmi i kapur nga kamera ishte vetëm një në një seri bastisjesh të ngjashme me dron në zonë.

 

Të fundit

Dramatike/ Karteli i drogës hedh eksplozivë me dronë, meksikanët vrapojnë të tmerruar për të shpëtuar kokën (Video)

Një video e frikshme e filmuar në Meksikë është shpërndarë në rrjet, ku shihen njerëz që vrapojnë të tmerruar...

Berisha del nga prokuroria: Basha ishte i rrethuar në 8 janar nga një bandë vrasësish

Për më shumë se tre orë ish-kryeministri Sali Berisha dha dëshminë e tij para hetuesve në Prokurorinë e Tiranës ditën e sotme. Në një...

Rritja e çmimeve/ Braçe: Domaten ia marrin bujkut 50 lek/kg, në Tiranë e shesin 150 lekë

Erion Braçe deputeti i Partisë Socialiste shkruan i shqetësuar për rritjen e çmimeve në vend. Ai thotë se këto para nuk i marrin bujqit,...

Virologu italian jep lajmin: Ja kur mund të përfundojë pandemia

Ndërkohë që bota është duke u përballur me një valë të nxehtë të pandemisë, ndikuar nga përhapja e shpejtë e variantit Omicron, disa ekspertë...

Lajme të tjera

Web TV