Mjeku Alimehmeti jep shpresë: Në pranverë merr fund faza emergjente e pandemisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur sërish ditën e sotme në lidhje me pandeminë Covid dhe situatës së krijuar në vendin tonë, ndërkohë që e gjithë bota ka dy vjet që po “lufton” me Covid.

Mjeku u shpreh optimist se me ardhjen e pranverës pritet të marrë fund edhe faza emergjente e pandemisë. Po ashtu ai shtoi se cikli i variantit Omicron zgjat gjashtë javë.

Në një intervistë mjeku tha:

“Në fazën ku jemi, referuar kurbës së Omicron, i ngjajmë Britanisë së Madhe në dhjetor të vitit të shkuar. Omicron ka një cikël që zgjat 6 javë, që do të thotë, fillimi marsit, pra në pranverë do shikojmë fundin e fazës akute të pandemisë. Aktualisht në vend qarkullojnë Delta dhe Omicron.”


Të fundit

Samiti i 6 dhjetorit në Tiranë/ Xhaçka: Flet për ndryshime madhore gjeopolitike të BE

“Fakti që Samiti BE-Ballkani Perëndimor do të mbahet në Tiranë, në rajonin e Ballkanit Perëndimor, flet për një sërë...

Shqipëria lë pas vendet e botës, Rama: Rritja më e madhe e turizmit nga viti 2019

Kryeministri Edi Rama ka thënë se Shqiëpria është e para për rritjen e turizmit krahasuar me vitin 2019, kur filloi pandemia e COVID-19. Rama ka...

VIDEO/ Publikoi SMS me Neymar, Fero i jep fund martesës me Arbenitën?

Neymar ka krijuar një trend viral të TikTok të cilit së fundmi i është bashkuar edhe Arbnita Ismajli. Por gjat ëkëtij trendi modelja ka...

Me parulla komuniste dhe foton e Enver Hoxhës, nostalgjikët e diktatorit kryejnë homazhe

Shqipëria feston sot ditën e Çlirimit, teksa përkujtohen dëshmorët që kanë dhënë jetën për liri. Si çdo vit, nostalgjikët ndaj diktatorit Enver Hoxha kanë marrë...

Vdes piloti legjendar grek, i mbijetuari i fundit i Luftës së Dytë Botërore

Ka humbur jetën në moshën 102-vjeçare i mbijetuari i fundit i Luftës së Dytë Botërore, Kostantinos Hatzilakos. Lajmi ka shkaktuar trishtim në komunitet. 102-vjeçari ishte një...

Lajme të tjera

Web TV