Evazioni fiskal, Ibrahimaj: Jemi të angazhuar në luftën kundër mashtrimit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj ka mbajtur ditën e sotme një konferencë për shtyp në lidhje me deklaratat e ditëve të fundit, për dosjen e vitit 2018 mbi skemat e mashtrimit, të denoncuara nga opozita.

Ibrahimaj: Reforma e madhe e fiskalizimit nuk ka të bëjë vetëm e lëshimin e faturave elektronike, ka të bëjë dhe me ngritjen e sistemeve inteligjente pranë administratës tatimore me qëllim evidentimin e rasteve të krijimi të subjekteve fiktive.  Janë këto raste që na kanë ndihmuar të ngremë të gjithë procedurat e duhura me qëllimin eliminimin e mundësive të skemave të mashtrimit. Në bashkëpunim me ambasadën angleze është ngritur një sistem që nuk merr dhe nuk përdor vetëm të dhënat që janë përbrenda administratës tatimore, por evidenton rastet e këtyre skemave apo të evazionit tatimor.

Ibrahimaj u shpreh se të gjitha institucionet në varësi të ministrisë së Financave janë të angazhuara drejt luftës kundër evazionit, drejt luftës kundër mashtrimit dhe kanë qenë të gatshme për të iniciuar proceduar dhe procese me qëllim evidentimin e evazorëve dhe parandalimin e tyre.

Të fundit

U aludua se mund të jetë kandidate e opozitës për kryeministre, Jorida Tabaku shuan zërat

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku e ftuar në një program televiziv, u pyet rreth zërave se ajo mund...

Bardhi i propozoi për martesë, Sara tregon kush e zgjodhi unazën

Sara Gjordeni dhe këngëtari Bardhi së shpejti do të bëhen prindër. Ish-banorët e Big Brother, dashurinë e tyre ata do ta kurorëzojnë dhe me...

Olta Boka bëhet nënë për herë të dytë, ja emri që ka zgjedhur për vogëlushin

Këngëtarja e njohur Olta Boka këtë të shtunë është bërë nënë për herë të dytë. Ajo ka sjellë në jetë një djalë. Vetë këngëtarja ka...

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga klientët debitorë. Sipas kompanisë deri më...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Lajme të tjera

Web TV