Transportim i paligjshëm emigrantësh/ Arrestohet 23-vjeçari pasi iu shmang postbllokut

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një i ri nga Paskuqani ka përfunduar në prangat e policisë së Pogradecit, pasi është kapur në flagrancë duke transportuar 5 emigrantë nga vendet e Lindjes në drejtim të kufirit veriror të vendit.

Njoftimi i policisë:

Vijojnë goditjet e njëpasnjëshme në kuadër të operacionit policor të koduar “Perimetri 188”.

Goditet një tjetër rast i veprimtarisë kriminale të dhënies së ndihmës për kalim të paligjshëm të kufijve, kundrejt shpërblimit.

Nuk iu bind urdhrit të punonjësve të Policisë për të ndaluar automjetin me të cilin po transportonte 5 emigrantë të paligjshëm, vihet në pranga 23-vjeçari.

Strukturat për Hetimin e Krimeve në DVP Korçë, në bashkëpunim me shërbimet e Komisariatit të Policisë Pogradec, në vijim të operacionit të koduar “Perimetri”, kanë goditur një tjetër rast të aktivitetit kriminal të dhënies së ndihmës shtetasve të huaj, për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt shpërblimit. Si rezultat u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit J. C., 23 vjeç, banues në Paskuqan, Tiranë.

Shërbimet e Policisë e kanë konstatuar këtë shtetas, në hyrje të qytetit të Pogradecit, duke drejtuar mjetin tip “Volkswagen”, me të cilin kishin dyshime se po transportonte emigrantë të paligjshëm.

Pas shenjës për ndalim nga punonjësit e Policisë, drejtuesi i mjetit nuk i është bindur urdhrit për të ndaluar dhe është larguar me shpejtësi. Shërbimet e Policisë janë vënë në ndjekje të mjetit dhe kanë bërë të mundur ndalimin e tij në dalje të qytetit. Nga kontrolli i ushtruar në mjet u gjetën 5 emigrantë të paligjshëm, të cilëve shtetasi J. C. u kishte premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së, kundrejt shpërblimit.

Po vijon puna për dokumentimin e plotë dhe vënien para përgjegjësisë ligjore, të personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale.

Lexo edhe :  Moti i keq në vend, Ministria e Mbrojtjes apel Bashkive: Merrni masa, priten përmbytje

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Pogradec, për veprat penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve” kryer në bashkëpunim dhe “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik”.


Të fundit

Satelitët do të zbulojnë parcelat me kanabis/ Rama: Monitorim në të gjithë territorin!

Në ambientet e kryeministrisë po prezantohet shërbimi satelitor i në Republikën e Shqipërisë, në kuadër të mbikqyrjes së territorit...

Transferim dhe dëshira, ja kërkesat më absurde të kërkuara nga lojtarët për kontratë

Kontratat gjithnjë e më shumë faraonike për futbollistët e talentuar tashmë janë të zakonshme në futboll, por ndonjëherë kërkesat për klubet janë vërtet absurde. Para...

Mitsotakis: Kushdo që shkel kufijtë dënohet, ujërat tona janë të pathyeshme

Kyriakos Mitsotakis i ka dërguar mesazhe Turqisë dhe Recep Tayyip Erdogan mëngjesin e së enjtes gjatë ceremonisë së emërimit të raketës “Vlachakos.” Mitsotakis tha: Ujërat tona...

Albania 1 dhe Albania 2 së shpejti në hapësirë, nënshkruhet kontrata 6 milionë dollarë

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka bërë me dije se ditën e sotme do të nënshkruhet kontrata 6 milion dollarëshe e shërbimit satelitor. Peleshi...

Trazirat hindu me myslimanët nuk duhet të ndodhin në Britani

Funerali i Madhërisë së Saj solli në plan të parë fenë, gjë që është e kuptueshme. Nga JAMES WHALE Përveç funeralit të lavdishëm në Westminster Abbey,...

Lajme të tjera

Web TV