Bisedat tona të ardhshme do të jenë me kompjuterin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Disa dekada më parë njeriu ëndërronte të ishte në gjendje të fliste me kompjuterin. Ku jemi ne? AI po studion.

Do të doja të isha në gjendje të të përqafoja, të mund të të prekja”, thotë Theodore. “Dhe si do të më prekje?” Samanta përgjigjet. Vetëm se Samantha nuk është një grua, por një inteligjencë artificiale. Kështu, filmi Lei në 2013 parashikoi zhvillimin e asistentëve zanorë në të ardhmen e afërt.

Por kur do të ketë një shkallë të tillë përsosmërie që do të jetë e besueshme të biesh në dashuri me një zë artificial? “Arritja atje nuk do të jetë e lehtë”, thotë Chiara Rubagotti, inxhiniere që merret me zërin italian të Amazon Alexa, “por shpresoj që pas dhjetë vjetësh, nëse i themi Alexës se jemi të trishtuar, ajo nuk do të jetë në gjendje vetëm të sugjerojë. duke dëgjuar këngën tonë të preferuar, por mund të ketë një bisedë të vërtetë për të na bërë të ndihemi më pak të vetëm ose të na gëzojë. Analiza e emocioneve të përdoruesit është tashmë një fushë shumë e zhvilluar, edhe nëse Amazon nuk ka ndërmarrë ende hapa në këtë drejtim, edhe sepse ne promovojmë një zhvillim të përgjegjshëm të asistentëve zanorë”.

“Bisedat do të jenë bindëse kur semantika, e cila studion kuptimin e fjalëve, sensin e shëndoshë dhe pragmatikën, që merret me marrëdhëniet midis shenjave dhe kontekstit social dhe ndërveprimit në të cilin ato përdoren, të futet në inteligjencën artificiale”, thotë Roberto Navigli. ekspert i përpunimit të gjuhës natyrore në Universitetin La Sapienza të Romës.

Ndërkohë, hulumtimi po lëviz në një drejtim tjetër, më tërheqës, por më të rrezikshëm: Amazon sapo ka demonstruar aftësinë për të klonuar timbrin e një personi duke e lënë AI-n ta dëgjojë atë për një minutë të vetme, në mënyrë që e njëjta të mundet më pas për shembull lexoni një përrallë për një fëmijë duke imituar bindshëm zërin e gjyshes së ndjerë.

Lexo edhe :  Princ Harry zgjedh SHBA si rezidencë të përhershme, heq dorë zyrtarisht nga Britania

Këto kërkime, që datojnë që nga një projekt i Adobe i vitit 2016 i quajtur ProjectVoco, i riemërtuar “Photoshopi i zërit” por nuk mbërriti kurrë në treg, janë zhvilluar deri në atë pikë sa që tani ka disa biznese fillestare në gjendje të përdorin këtë teknologji për më të ndryshmet. qellime.. Nëse stërvitni një sistem të të mësuarit të thellë për të përvetësuar tonalitetin, timbrin, pauzat dhe mënyrën në të cilën një person shprehet, ai zë mund të përdoret për një kohë të pacaktuar për të dubluar një film ose lojë video, për të krijuar një përgjigje automatike të një qendre thirrjesh ose një reklame, madje duke ndryshuar artificialisht theksin ose gjuhën origjinale.

Një mundësi tashmë reale në të cilën ka gjasa që ligji të duhet të ndërhyjë, për të shmangur që, siç ndodhi për shembull në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2019, një drejtues i një kompanie, duke besuar se po fliste në telefon me shefin e tij, por se në fakt ishte softuer, respektoni urdhrin për të transferuar 220 mijë euro në një llogari të huaj.

 

Të fundit

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet...

Leipzig nuk gabon në transfertën e Heidenheim dhe ruan vendin e katërt ndaj Dortmund

Leipzig nuk gaboi në transfertë ndaj Heidenheim me miqtë që triumfuan me shifrat 1-2. Leipzig hapi llogaritë e sfidës në minutën e 42 me...

Sipas stinës, këto janë lista e ushqimeve që pastrojnë enët e gjakut

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Ato transportojnë ushqyesit dhe oksigjenin nga zemra drejt organeve të tjera. Në disa raste, enët...

Cili nga qytetet e Shqipërisë do të ketë rritjen më të madhe të të nxehtit deri në 2040-n

Deri në vitin 2040, Durrësi do të jetë qyteti me rritjen më të madhe të valës së të nxehtit në vendet e Ballkanit Perëndimor. Është...

Operacionet e Policisë, reagon Balla: Po gjurmohen personat me precedentë kriminalë

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar gjatë ditës së sotme në lidhje me operacionet e fundit të policisë së shtetit, ku janë arrestuar...

Lajme të tjera

Web TV