Përfitimet e çajit në kujdesin e lëkurës: ja pse duhet ta aplikoni

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Jo thjesht një pije me një histori mijëravjeçare, por mbi të gjitha një eliksir bukurie. Çaji bëhet pjesë e grupit tuaj të përbërësve aktivë që ju i konsideroni miqtë më të mirë. Në çdo moshë.

Çaji që vjen nga perla e oqeanit indian

Zbulimi i fundit është “një çaj nga ishulli i Mauritius, një bimë unike që ka mundur të përshtatet me kushtet më të pafavorshme – si toka vullkanike, klima tropikale dhe lartësia e ulët – në të cilën u rrit”, parashikon ai Dr. Anne-Laure Bulteau, një biologe në Fresh. “Ky çaj Mauritian u detyrua të modifikonte ADN-në e tij dhe, rrjedhimisht, të prodhonte fitokomponime që jo vetëm e lejuan të mbijetonte, por edhe të lulëzonte, duke e bërë atë më shumë se dy herë e gjysmë më efektiv se çdo ekstrakt tjetër çaji”. Pika e fortë e saj është rritja e elasticitetit të lëkurës, duke e bërë atë më të fortë dhe më pak të ekspozuar ndaj agresioneve të jashtme, të cilat mund të shkaktojnë përkeqësimin e saj.

Lëkurë e shëndetshme: çfarë do të thotë

“Ashtu si trupi ka nevojë për ushqim, ashtu edhe një qelizë epiteliale ka nevojë për karburant për të funksionuar në mënyrë efikase. Në këtë mënyrë qeliza mund të prodhojë më së miri atë që i nevojitet, në mënyrë që lëkura të jetë elastike, elastike dhe me një pamje të lëmuar dhe rrezatuese”, shpjegon Bulteau.

Cilët janë faktorët e jashtëm që ndikon shëndetin e lëkurës?

Në radhë të parë stresi i përditshëm”, thotë biologu. “Mënyra e jetesës, mungesa e gjumit, ndryshimet sezonale, dieta e varfër dhe stresi janë përgjegjëse për 90% të shenjave të plakjes. Kur sistemi bioenergjetik ngadalësohet, qelizat humbasin aftësinë e tyre për t’u përshtatur dhe dobësuar “.

Lexo edhe :  MSH nxjerr shifrat e COVID-19/ 5 qytetarë të infektuar, asnjë humbje jete

Përfitimet e çajit në kujdesin e lëkurës

Përfitimet e çajit janë hulumtuar prej vitesh dhe njihen në kultura të shumta. Çaji është mbi të gjitha një antioksidant i fuqishëm, por është vetëm një nga përfitimet e shumta të tij”, shpjegon biologu. “Përmirëson elasticitetin dhe strukturën e lëkurës, forcon barrierën e lëkurës, ndihmon për të pasur një teksturë më homogjene dhe për të reduktuar linjat e imta”. Një sekret i vërtetë kundër plakjes, por edhe një sekret (jo shumë) bukurie.

 Burimi: beauty.thewom.it


Të fundit

Spanja kërkon të kapërcejë Marokun, publikohen formacionet zyrtare të skuadrave

Spanja do të përballet me Marokun në 1/8 e Kupës së Botës. Ndeshja fillon në orën 16:00 dhe luhet në...

Mediat e huaja shkruajnë për incidentin e Berishës: Goditet me grusht lideri i opozitës

Lajmi i samitit BE-Ballkani Perëndimor ka fituar vëmendje mediatike edhe nga mediat e huaja, por vëmendje mediake të madhe ka fituar edhe incidenti që...

Uniformat blu reagojnë për sulmin fizik ndaj Berishës

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë Në lidhje me incidentin e ndodhur në orën 12:25, në tubimin e organizuar ditën e sotme, gjatë të cilit shtetasi...

Basha dënon sulmin fizik ndaj Berishës: Kjo ngjarje duhet të hetohet

Lulzim Basha ka reaguar ndaj sulmit të Sali Berishës, që u godit sot nga një shtetas që hyri mes protestuesve.   BASHA: Dënoj ashpërsisht sulmin...

Lajm i fundit/ Bordi i Transparencës ul me tre lekë çmimin e naftës

Vendimet e Bordit të Transparencës në datë 6 Dhjetor 2022 kanë ndryshime të çmimit nga ai i përcaktuar në mbledhjen e fundit. Referuar të dhënave...

Lajme të tjera

Web TV