Afro-amerikanët luftuan brenda dhe jashtë vendit gjatë Luftës së Dytë Botërore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Përballë racizmit dhe segregacionit, burrat dhe gratë me ngjyrë shërbyen në çdo degë të shërbimeve të armatosura gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Më shumë se një milion burra dhe gra afrikano-amerikane shërbyen në çdo degë të forcave të armatosura të SHBA-së gjatë Luftës së Dytë Botërore. Përveç luftimit të forcave të fashizmit jashtë vendit, këta amerikanë luftuan edhe me racizmin në Shtetet e Bashkuara dhe në ushtrinë amerikane. Ushtria, Marina dhe Trupat e Marinës të gjithë i ndanë afrikano-amerikanët në njësi të veçanta për shkak të besimit se ata nuk ishin aq të aftë sa anëtarët e shërbimit të bardhë. Duke e shtuar këtë indinjitet, Ushtria shpesh caktoi oficerë të bardhë nga Jugu Amerikan për të komanduar këmbësorinë zezake.

Pavarësisht nga këto pengesa dëshpëruese, afrikano-amerikanët luftuan me dallim në çdo teatër të luftës. Disa nga njësitë më të famshme të Zezakëve përfshinin Grupin e 332-të luftarak, i cili rrëzoi 112 avionë armik gjatë rrjedhës së 179 misioneve të përcjelljes së bombarduesve mbi Evropë, dhe Batalionin e Tankeve 761, i cili shërbeu në Ushtrinë e Tretë të Gjeneralit George S. Patton. Gjeneralmajor Willard S. Paul, i Divizionit të 26-të, veçoi 761-të për lavdërime të veçanta pas veprimit të tij të parë në Francë duke shkruar: “Unë e konsideroj Batalionin e Tankeve 761 që ka hyrë në luftë me një guxim dhe sukses të tillë të dukshëm sa që kërkon një lavdërim të veçantë. .” Afrikano-amerikanët gjithashtu shërbyen në pozicione po aq jetike në të gjithë ushtrinë si infermierë, inxhinierë, shofer kamioni, gjuajtës dhe parashutistë.

Njësitë më pak të njohura përfshijnë divizionet afrikano-amerikane të këmbësorisë 92 dhe 93, të cilat luftuan respektivisht në territoret evropiane dhe të Paqësorit. Regjimenti i 25-të i Këmbësorisë i Divizionit 93 mori pjesë në fushatën e Bougainville në prill dhe maj 1944. Një anëtar i regjimentit, nëntetari Alex Hamilton, shkroi në ditarin e tij…
“Japonezët janë luftëtarë shumë të zgjuar. Djemtë tanë po i mësojnë, por ata kanë marrë jetën e disa miqve të mi. Jeta është e lirë dhe vdekja është e zakonshme, por ngadalë po mësohemi me të.”

Kjo gatishmëri nga ana e ushtarëve afrikano-amerikanë për të sakrifikuar jetën e tyre për një vend që i trajtoi ata si qytetarë të klasit të dytë është i jashtëzakonshëm. Tregime të ndryshme tregojnë se si të burgosurit gjermanë të luftës mund të hynin në objektet e rezervuara për amerikanët e bardhë, të cilat ushtarakët e zinj nuk mund t’i patronizonin.
Kur Korpusi i Marinës së SHBA filloi të rekrutonte një kontigjent marinsash me ngjyrë në qershor 1942, burra nga i gjithë vendi u dyndën për t’u regjistruar. Këta marinsa u trajnuan në Montford Point, Karolina e Veriut. Edhe pse “Marinsat e Montford Point” shkëlqyen në gjuajtje dhe stërvitje, edhe ata u përballën me të njëjtin ndarje dhe armiqësi si burrat dhe gratë në degët e tjera. Komandanti i Korpusit të Marinës, Gjeneral Major Thomas Holcomb, u pendua që u detyrua të pranonte afrikano-amerikanë në trupa dhe ndryshe nga ushtria, Korpusi i Marinës nuk lejoi asnjë me ngjyrë të bëhej oficer deri në nëntor 1945.
Në maj 1943, ushtari R. J. Wood madje u arrestua për imitimin e një marine kur ai udhëtoi në shtëpi me leje në Cleveland, Ohio. Oficerët e policisë nuk e dinin se ekzistonin marinsat afrikano-amerikanë. Në Karolinën e Veriut, një polic i goditi urdhrat zyrtarë të Edgar Cole nga dora dhe i tha Cole se nuk lejohej të priste në cep të rrugës që një shofer marins ta merrte dhe ta çonte në Montford Point. Pavarësisht racizmit që hasën marinsat e zinj, ata u dalluan në betejat e Peleliut, Saipanit, Iwo Jima dhe Okinawa. Deri në vitin 1944, më shumë se 18,000 marinsa ishin trajnuar në Montford Point dhe 12,000 ishin stacionuar jashtë shtetit.

Lexo edhe :  Çfarë e shkaktoi rënien e Egjiptit të lashtë?

Edhe kur afrikano-amerikanëve iu mohua mundësia për të shërbyer në role luftarake, ata ende gjetën mënyra për t’u dalluar.
Doris “Dorie” Miller ishte një stjuard në bordin e USS West Virginia gjatë sulmit japonez në Pearl Harbor më 7 dhjetor 1941. Edhe pse ai nuk ishte trajnuar kurrë për armët e anijes, ai mbajti një mitraloz gjatë sulmit dhe transportoi marinarë të plagosur në spital. Për veprimet e tij, Miller u bë afrikano-amerikani i parë që mori Kryqin e Marinës. Pas veprimeve të Dorie dhe lobimit nga grupet e të drejtave civile, Marina e SHBA gjithnjë e më shumë dërgoi marinarët e zinj në det në role luftarake. Më 20 mars 1944, Marina porositi destrojerin shoqërues USS Mason, anija e parë që kishte një ekuipazh kryesisht të zi.
Afrikano-amerikanë të tjerë që shërbenin në Batalionet e Ndërtimit prapa linjave dolën vullnetarë për një detyrë jashtëzakonisht të rrezikshme si barelë në disa fushata të Paqësorit. Në Shtetet e Bashkuara, burra dhe gra afrikano-amerikane punonin në impiantet e mbrojtjes që ndërtonin anijet dhe avionët e Forcave Detare dhe Ajrore më të fuqishme në botë.

Arritjet e afrikano-amerikanëve gjatë luftës dhanë dëshmi të vlefshme që aktivistët e të drejtave civile i përdorën në kërkesat e tyre për barazi. Megjithëse presidenti Harry S. Truman urdhëroi ushtrinë amerikane të desegregohej tërësisht në vitin 1948, lufta e afrikano-amerikanëve për të drejta të barabarta civile nuk kishte përfunduar.

Burimi: nationalww2museum.org/ Përgatiti për botim: L.Veizi


Të fundit

“Shqiptarët kriminelë”, Dua Lipa ‘i merr në mbrojtje’:Është fatkeqësi që na shohin kështu

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, në një konferencë për mediat ditën e sotme është shprehur e lumtur...

Aksident i frikshëm/ Makina del nga rruga dhe merr para trafikndarësen

Një aksident i rëndë është regjistruar pasditen e sotme në aksin nacional Pogradec-Qafë Thanë në afërsi te fshatit turistik të Linit. Sipas burimeve, një mjet...

Brazili kërkon kualifikimin ndaj Zvicrës, janë publikuar formacionet zyrtare të skuadrave

Brazili dhe Zvicra është kryesfida e ditës së sotme, e cila zhvillohet në kuadër të Grupit G. Brazili është lider i grupit me tri pikë,...

VIDEO/ Mes spektaklit, Gana mposht Korenë e Jugut dhe ushtron presion mbi Uruguajin

Gana ia del me sukses që në ndeshjen e dytë të Grupit H të marrë tre pikët e para në këtë Kupë Bote, Kombëtarja...

U përplas nga motori, këngëtarja rrëfen “tmerrin” e aksidentit në Tiranë

Këngëtarja e njohur nga Kosova, Vjollca Haxhiu është përballur me një situatë të pakëndëshme dhe të rrezikshme për jetën e saj disa javë më...

Lajme të tjera

Web TV