5 kuriozitete që (ndoshta) nuk i dini për festën e 1 prillit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga truket e Google deri tek ato të yjeve të rock-ut, duke kaluar nëpër shakatë e BBC-së: pesë kuriozitete që (ndoshta) nuk i dini për ditën e 1 prillit.

Batuta për të gjithë dhe për të gjitha shijet që dalin tashmë, sidomos në rrjetet sociale: të thjeshta por efektive, qesharake por të këqija, të komplikuara por të paharrueshme. Dhe gjithashtu shkencore. Historia e shakave të 1 Prillit – një traditë e kremtuar në mënyra të ndryshme në shumë vende të botës – është e gjatë, edhe nëse origjina e festës nuk është e qartë. Këtu janë 5 kuriozitete që ju (ndoshta) nuk i dini.

Cila ishte shakaja e parë e prillit e bërë në TV?

Një nga batutat e para të 1 prillit të bëra nga një televizion u transmetua në stacionin televiziv britanik BBC. Në një artikull u përshkrua shkurrja sezonale në plantacionet e makaronave në Zvicër. Qindra telefonata nga shikuesit mbërritën duke pyetur transmetuesin se si të blinin shkurret imagjinare të makaronave.

Cila ishte shakaja më e famshme shkencore?

Kohët e fundit kanë lindur edhe 1 prilli me temë shkencore dhe tani ka shumë shaka që shkencëtarët kanë shpikur (dhe jo vetëm për festën e 1 prillit). Shkencëtarët e Cern-it bënë debutimin e tyre më 1 prill 2016, pasi konvertuan sasinë e madhe të të dhënave të mbledhura gjatë përplasjeve të protoneve në tinguj, duke njoftuar se muzika dhe fizika ishin praktikisht të afërm shumë të afërt dhe se bozoni famëkeq i Higgs tingëllonte si Beethoven (këtu edhe videoja e shakaja). Megjithatë, në 150 vitet e fundit, revista shkencore, institucione kërkimore dhe shkencëtarë, duke përfshirë 5 fitues të çmimit Nobel (Guglielmo Marconi, Enrico Fermi, Hans Bethe, Richard Feynman dhe Andrei Geim) nga e gjithë bota kanë dalë me shaka të bujshme shkencore.

Cilat ishin budallenjtë më qesharak të prillit?

Madje disa yje të muzikës janë argëtuar me 1 prillin. Chris Martin, drejtuesi i grupit anglez Coldplay, shkroi në blogun e tij më 1 prill 2009: “Mirëmëngjes. Ne njoftojmë sot se Coldplay do të regjistrojë në një vend që asnjë muzikant nuk ka guxuar ndonjëherë të ndërmarrë: pa peshë. Në fund të vitit, grupi do të hipë në një Boeing 727 që mund të ofrojë pa peshë për periudha të kufizuara prej 20/25 sekondash…”. Natyrisht nuk kishte Boeing…

Lexo edhe :  Jeta e Kamilës para se të kurorëzohej mbretëreshë, zbulohen profesionet e panjohura

Björk, këngëtarja islandeze e rock-ut, në vend të kësaj deklaroi se do t’i bashkohej Led Zeppelin në vend të Robert Plant, me kushtin që ajo të këndonte vetëm këngët nga 4 albumet e para. Në faqen e saj kishte një lidhje me datat e koncerteve, por në klikimin e parë u shfaq mesazhi: «Björk dhe Led Zeppelin? Jo! Dita e genjeshtrave!”.

Kur ishte dita e fundit e 1 prillit e Google?

“Shoqëria aktualisht është e përqendruar të jetë ndihmuese për njerëzit dhe situatën emergjente me të cilën po përballemi”. Kështu, më 1 prill 2020, Google njoftoi se nuk kishte absolutisht asgjë për të bërë shaka: më 11 mars 2020, OBSH në fakt kishte shpallur gjendjen e një pandemie nga CoViD-19. Prandaj Big G vendosi të mos merrte pjesë në ditën kushtuar 1 Prillit, duke lënë shkarravinë e zakonshme. E njëjta gjë ndodhi në vitin 2021 dhe 2022 (përveç Covid-it kishte shpërthyer edhe lufta mes Rusisë dhe Ukrainës). Megjithatë, Google ka një traditë të pasur të Ditës së Gënjeshtrave të Prillit (nga lansimi i një përkthyesi kafshësh në vitin 2010 deri në gjuetinë e pastruesve të Google Maps në 2013). Aq origjinale sa kur mbërritja e shërbimit të tyre të postës elektronike Gmail u njoftua më 1 prill 2004, të gjithë menduan se ishte një tjetër mashtrim.

Ku dhe si festohet 1 prilli?

Me rastin e 1 Prillit bëhen shaka në shumë vende të botës. Në Francë, për shembull, për poisson d’avril është zakon që kolegëve dhe miqve të punës të ngjitet peshk letre në kurrizin dhe më pas të kontrollohet se sa kohë duhet që ta vënë re. Në shumë vende me origjinë anglo-saksone, nga ana tjetër, 1 Prilli quhet dita e gënjeshtrës, sepse u referohet goblinëve që gjallëronin oborret e fisnikëve. Në Portugali, nga ana tjetër, shaka luhen të dielën dhe të hënën para kreshmës: zakonisht është zakon të hidhen pako me miell. Dhe në Indi? Në këtë vend dita e 1 prillit e quajtur Huli është tashmë e shfrenuar më 31 mars.

Të fundit

Tmerrohen banorët e Freskut në Tiranë, helikopteri u hedh një lëndë të paidentifikuar

Pasditen e sotme në zonën e Freskut në Tiranë, banorët e zonës janë alarmuar nga një ndodhi aspak e...

Berisha: Zhvillimi për çështjen “McGonigal”, detyroi Ramën të bënte draftin për Kosovën

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se drafti që kreu i qeverisë Edi Rama prezantoi sot për Kosovën është i hartuar në Serbi. Gjatë një interviste në...

VIDEO/ Benzema prezantohet në mënyrë spektakolare tek Al-Ittihad mes 60 mijë tifozëve

Pamjet e para të Karim Benzemas me fanellën e Al-Ittihad janë mbresëlënese. Sulmuesi francez u prezantua para tifozëve në fushë në “King Abdullah Sports...

Rubini më i madh dhe më i vlefshëm ndonjëherë shitet në ankand, ja sa kushtoi ai

Një rubin 55,22 karatësh është bërë guri më e madh dhe më i vlefshëm i këtij lloji që është shitur ndonjëherë në ankand, duke...

Analiza e VOA: Mike Pence sfidon Trump për të qenë kandidat i republikanëve

Këtë javë disa republikanë kanë shpallur kandidaturën për president në përpjekje për të penguar ish-Presidentin Donald Trump që të marrë emërimin e Partisë Republikane...

Lajme të tjera

Web TV