“14 maji”/ Berisha: Sot mjerisht në monizëm, Alibashat nuk kanë merituar asnjë mbështetje

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sali Berisha tha është penduar për mbështetjen që i ka dhënë më parë Lulzim Bashës dhe Enkelejd Alibeajt duke i cilësuar përsëri si “pengje”.

 “Ska diskutim që ata faktojnë që nuk kanë merituar asnjë mbështetje pasi ata shkelmojnë mbi veten e tyre dhe sillen si pengje pa asnjë lloj vlere. Binomi Basha Alibasha përbën shëmtirën më të madhe të historisë politike të Shqipërisë, pengje të Edi Ramës dhe çdo votë e imagjinuar për ata është votë për Edi Ramën,” tha ai.

Kryetari i Rithemelimit u tregua optimist për zgjedhjet e 14 majit. Sipas tij Partia Demokratike do të dalë fitimtare në zgjedhjet vendore.

 “14 maji do të jetë përsëri triumfi i idealeve të lirisë. PD është e sigurtë që në këto zgjedhje do dalë fitimtare dhe askush nuk e ndalon hovin e saj per ti rikthyer shqiptarëve voton e lirë,” tha ai.

Ndërkohë nuk munguan as akuzat ndaj kryeministrit Rama.

 “Ne sot i nderojmë martirët e votës së lirë pas 32 vitesh, por mjerisht i nderojmë në kushtet e një monizmi të plotë. I nderojmë në kushte të njëjta me ato që ekzistonin ditën që ata ranë për t’u bërë të pavdekshëm. Sot të gjitha pushtetet janë në dorën e një njeriu. Të gjitha liritë dhe të drejtat e qytetarëve të Shqipërisë janë në duart e një njeriu, i cili kontrollon çdo pushte dhe vendos për çdo votë,” tha ai.

Nga Shkodra, Sali Berisha përkujtoi 4 viktimat të cilët humbën jetën në masakrën e 2 prillit të vitit 1991. Gjatë një proteste të demokratëve kundër rezultatit të zgjedhjeve të 31 marsit, plumbat e forcave të policisë morën jetën e Bujar Bishanakut, Arben Brocit, Nazmi Kryeziut dhe Besnik Cekës, sot të shpallur martirë të demokracisë, ndërkohë që me dhjetëra u plagosën.

Të fundit

Baballarët e kombit shqiptar dhe baballarët e shtetit të Kosovës, përballë Albin Kurti

Nga Mero Baze Ka një keqkuptim të madh, por dhe të qëllimshëm, në referimin në histori që nacionalkomunistët e Kosovës...

Shkrirja e ASA-s/ Ankohet Gjinushi: Paguhem 300 mijë lekë të vjetra në muaj

Kreu i Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi ka deklaruar se në këtë institucion nuk merr rroga. I ftuar në studion e Panorama TV, Gjinushi...

Lirimi i Tahirit/ Reagon Rama: Duhet të ketë drejtësi të barabartë për të gjithë

Një reagim për lirimin nga qelia të ish ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, ka ardhur edhe nga kryeministri Edi Rama. Në takimin falenderues që po...

Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta aktorja shumë e dashur për publikun (EMRI+FOTO)

Në moshën 84-vjeçare dhe pak ditë para se të festonte ditëlindjen, sot ndërroi jetë aktorja Nonika Galinea, e cila për shumë dekada i shërbeu...

A do të ketë fashë të energjisë gjatë vjeshtës? Ja si përgjigjet eksperti i ekonomisë

Eksperti i ekonomisë Fatos Çoçoli foli në lidhje me mundësinë për të pasur fashë energjie këtë vit. I ftuar në Euroneës Albania, ai theksoi se...

Lajme të tjera

Web TV