5 gabimet që bëjmë me lëkurën gjatë pranverës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Bashkë me pranverën vijnë edhe rrezet e diellit. Sa më shumë kohë jashtë dhe ekspozim shtesë në diell, mund të jetë e dëmshme për lëkurën tuaj.

Duke marrë parasysh këtë, një mjek dermatolog, dr. Ross Perry, zbulon gabimet më të zakonshme që bëjmë me lëkurën gjatë kësaj stine.

  1. Mos vendosja e kremit kundër diellit

Dielli në prill është po aq i fortë sa është në gusht, kështu që ju duhet ta trajtoni atë si të tillë. Mos u mashtroni nga një fllaq më i freskët, sepse rrezet UV janë aty. Në fakt, kremi mbrojtës nuk duhet neglizhuar në asnjë ditë të vitit. Në rastin më të mirë, mund të bëni edhe riaplikime çdo 3-4 orë.

  1. Dështimi për të mbrojtur lëkurën e djegur

Nëse vëreni se lëkura juaj është djegur, veproni menjëherë për ta trajtuar atë. Duhet të largoheni menjëherë nga ekspozimi në diell, të aplikoni kremra hidratues dhe qetësues dhe më pas të zini mend, për të aplikuar SPF-në.
Mos harroni: Parandalimi është më i mirë se kurimi.

  1. Dehidratimi

Gjatë pranverës njerëzit shpesh e nënvlerësojnë sasinë e ujit që duhet të pinë. Kjo bën që të dehidratohen dhe ky dehidratim, ndër të tjera, pasqyrohet edhe në lëkurë.

  1. Nuk i merrni nishanet seriozisht

Kanceret e lëkurës mund të zbulohen herët falë ndryshimeve në nishane, apo shfaqjes së nishaneve të reja. Sa më herët të veproni, aq më herët mund të merrni trajtim. Bëni një kontroll vjetor nishanesh, të paktën përpara se të niseni për pushimet verore!

  1. Vitamina D

Dr. Ross sugjeron suplemente të vitaminës D për të rriturit dhe fëmijët mbi 4 vjeç – veçanërisht nëse nuk ekspozoheni mjaftueshëm në diell.
Për këtë, mund të komunikoni edhe me mjekun tuaj!

Të fundit

Pandemia e vetmisë: Duhen fajësuar rrjetet sociale?

E mira kryesore që kanë rrjetet sociale në jetën tonë është fakti që mund të na lidhin me njerëzit...

Titulli kampion “çështje” e kryer, Inzaghi i beson Asllanit në rotacionin e Serie A

9 pikë plus vendit të dytë, për më tepër me një ndeshje më pak, shifra këto që i japin luksin trajnerit Inzaghi të bëjë...

E gjithë familja Meta e dyshuar! Zbardhen detaje të reja nga krimi horror në Durrës

Shtatë persona janë shoqëruar në polici në lidhje me ngjarjen e rëndë të ndodhur në Durrës ku 19-veçarja Hygerta Meta dyshohet se vrau babain...

Marrin pjesë në 135 koncerte në një vit, çifti në Maryland thyejnë rekordin botëror

Një çift nga Maryland treguan entuziazmin e tyre për muzikën ‘live’ kur thyen një rekord botëror Guinness duke ndjekur 135 koncerte në një vit...

Nëse lexoni këtë studim nuk do t’i lini më fëmijët me gjyshërit

Në epokën e teknologjisë moderne, shumë fëmijë kalojnë rreth gjysmën e kohës së tyre duke vizituar gjyshërit duke parë video ose duke luajtur lojëra...

Lajme të tjera

Web TV