Tërmeti i fortë shkund vendin në Ballkan, ja magnituda

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një tërmeti i fortë ka goditur Bosnje e Herzegovinën pasditen e kësaj të marte.

Mësohet se magnituda e këtij tërmeti ishte 4.3 në shkallën Rihter. Epiqendrën e kishte rreth 55 kilometra në veriperëndim të Tuzlës, Bosnje.

Thellësia fokale e lëkundjeve u regjistrua në 2 kilometra nën sipërfaqen e tokës.

Deri tani nuk ka raportime për dëme materiale apo njerëz të lënduar.

Për shkak të situatës së veçantë tektonike të Bosnjes, tërmetet janë më të shpeshtë se mesatarja. 29 persona kanë vdekur që nga viti 1950 tërmetet që kanë goditur vendin.

Tërmeti më i fortë në Bosnje dhe Hercegovinë ishte ai i vitit 1969 me magnitudë 6.4 në shkallën Rihter ku humbën jetën 15 persona dhe u plagosën 1,117 të tjerë.

Të fundit

Doni lëkurë të pastër? Ja si ta përdorni të bardhën e vezës për të trajtuar fytyrën

Një nga gjërat që shumica e njerëzve harrojnë të përfshijnë në rutinën e tyre është kujdesi për lëkurën. Nga dielli...

Haiti, vriten tre persona, mes tyre vajza e një kongresmeni amerikan

Tre misionarë të organizatës amerikane “Misionet në Haiti”, qendra e të cilëve ishin vendosur në Oklahama janë vrarë pasi u zunë pritë nga një...

“Peshkaqenët e borxheve”/ Deralla: Në vitin 2020 Banka e Shqipërisë mori një plan masash

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masat e sigurisë për 9 personat e përfshirë në skandalin e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet te ashtuquajturave...

Skënderbeu mposht Vllazninë në sfidën për vendin e tretë, shkodranët në Conference League

Skënderbeu është fitues i takimit për vendin e tretë të renditjes në Kategorinë Superiore, pas triumfit ndaj Vllaznisë në “Final Four”, megjithatë në Conference...

OBSH: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë

Pandemia COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë për gati dy vjet, kur u përhap nga viti 2019 dhe 2021, duke zhbërë një dekadë përparim, tha...

Lajme të tjera

Web TV