Orët e fundit të aplikimeve, ja cila degë mban ‘fronin’ në preferencat e maturantëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në orët e fundit të aplikimeve për në universitet, thuajse 75% e maturantëve e kanë kryer aplikimin. Janë rreth 20 mijë maturantë të cilët do të zgjedhin të vazhdojnë studimet në disa prej degëve të universiteteve në Shqipëri.

“Kemi mbi 15 mijë maturantë që kanë aplikuar, Universiteti i Tiranës ka 11 mijë aplikantë, pastaj Politekniku dhe Mjekësia me 7 mijë aplikime dhe më pas ai i bujqësisë me 5 mijë aplikime, që mund të kenë aplikuar në 1 ose disa degë”, tha Arjan Xhelaj, drejtori i Rrjetit Akademik Shqiptar.

Degë të tjera që kanë pasur interes të lartë, thotë drejtori i Drejtori i  Rrjetit Akademik Shqiptar, Arjan Xhelaj janë inxhinieria, teknologjia e informacionit por edhe për degët e universitetit Bujqësor.

“Më të kërkuarat janë degët e shëndetit, të inxhinierive. Këtë vit kemi pasur rreth 30 programe studimi në këto fusha, çka është tregues se universitetit po përshtaten me atë që kërkon tregu”, u shpreh ai.

Sa u takon degëve me prioritet kombëtar, interesi ka qenë i lartë.

Një prej degëve me interesin më të lartë është Universiteti i Mjekësisë, me gjimnazistët që nuk janë ndikuar nga vendimi i Qeverisë për punësimin 5 vite në Shqipëri. Ndërkohë, studentët që tashmë janë pjesë e Fakultetit të Mjekësisë, kanë kërkuar një takim me Avokatin e Popullit. 3 gushti është dita e fundit e aplikimit në universitet.

Të fundit

I papërtueshmi Meta, e nis ditën me urimin e ditëlindjes së poetit Naim Frashëri

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka përkujtuar sot ditëlindjen e poetit të madh të Rilindjes Kombëtare, Naim...

SPAK ‘frenon’ rritjen e çmimeve të apartamenteve

Pastrimi i parave të krimit të organizuar, investimet në pronat e paluajtshme, mbetet mënyra kryesor për pastrimin e parave në Shqipëri”, tha pak ditë...

‘Katunar pa pretendime dhe i padukshëm’/ Ku e sheh veten kryeministri Rama pas 20 vitesh

Ku e sheh veten kryeministri Edi Rama pas 20 vitesh? Në podcastin ‘Flasim’ ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj Rama tregoi “Duke u marrë me...

Teknologjia e shëndetit/ Inteligjenca Artificiale do vizitojë njëlloj si një mjekët

Inteligjenca Artificiale do t’ju vizitojë njëlloj si një mjek. Inteligjenca Artificiale është shumë premtuese në kujdesin shëndetësor. Por ajo gjithashtu përballet me pengesa të...

“Do e gjej forcën në dhimbje”, çfarë shkruante në rrjetet sociale efektivja që u vetëvra

Një ngjarje e rëndë tronditi Tiranën pasditen e së premtes, ku 21-vjeçarja Aldorjana Loshi, efektive në komisariatin nr.5 në Kamëz i dha fund jetës...

Lajme të tjera

Web TV