test

Zbulohen vendet nga ku shqiptarët blenë më shumë makina në 6 mujorin e parë të vitit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Grafikat tregojnë përgjithësisht një trend rritës sa i përket blerjes së automjeteve që i përkasin kategorisë Euro5 nga ana e qytetarëve shqiptarë.

Sipas të dhënave të DPSHTRR rezulton se vetëm në 6 mujorin e parë të vitit 2023 kanë hyrë në vend 34,253 mjete.

Numri i automjeteve që i përkasin kategorisë Euro 5 që kanë hyrë në vend në këtë hapësirë kohore është 5279. Kjo shifër është 83% më e lartë, krahasuar me të njëjtën periudhë në vitin 2021.

“Gjatë periudhës Janar-Qershor 2023, janë regjistruar për herë të parë 34,253 mjete ose +49% më shumë se viti 2019! 2,877 mjete me moshë mesatare 22-vjeçare janë çregjistruar plotësisht nga sistemi ose +41% më shumë krahasuar me vitin 2021! Regjistrimi i autoveturave EURO 5 e sipër është rritur me 83% krahasuar me Janar-Qershor 2021, duke rritur regjistrimet e autoveturave eco-friendly e më pak ndotëse!”, shkruan Gonxhe.

Ndërkohë, një tjetër grafik tregon se shtetet kryesore të origjinës së mjeteve që vijnë në Shqipëri, janë Italia me 23%, Gjermania me 21% dhe Zvicra me 10%.

  

 

Të fundit

Media italiane ‘SiViaggia’: Udhëtim në kryeqytetin modern shqiptar, Tiranë

Udhëtim në kryeqytetin shqiptar. Zbuloni se cilët janë muajt më të mirë për të vizituar Tiranën dhe për të...

Shanset 50-50 për Itali-Shqipëri, modeli statistikor i parashikon 58%-42%

Nga Eduard Zaloshnja Nga një model simulacionesh statistikore që kam ndërtuar qysh në dhjetor për “Panorama Sport” (dhe që e kam përditësuar deri ditët e...

Dorëheqja e Ceno Klosit/ Elidjana Çela drejtoreshë e përgjithshme e Tatimeve përkohësisht

Elidjana Çelaj është emëruar përkohësisht drejtoreshë e përgjithshme e Tatimeve, pas lirimit nga detyra të ish-drejtorit të përgjithshëm Ceno Klosi. Në urdhrin e Ministrit të...

Grafite në muret e ambasadave hungareze e sllovake, mesazhe nga gjenocidi në Srebrenicë

Grafite me numrin 8.372 - që është numri zyrtar i viktimave të gjenocidit në Srebrenicë më 1995 - u vendosën  dje (14 qershor) në...

Sheshi ‘Skënderbej’ i zënë për Evropianin/ Ja ku do falen nesër besimtarët myslimanë

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka njoftuar besimtarët myslimanë se falja e Kurban Bajramit do të jetë në datën 16 qershor, ditën e diele, në...

Lajme të tjera

Web TV