Lufta në Ukrainë/ Kievi pretendon se ka ‘thyer’ linjën e mbrojtjes ruse në Bakhmut

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Forcat ukrainase depërtuan në vijën e mbrojtjes ruse pranë Bakhmut, pohoi komandanti i forcave tokësore të Kievit, Oleksandr Shirsky. Ai tha se pas marrjes Andriivka dhe Klitsiivka, linja e mbrojtjes së armikut u thye, duke shtuar se këto fshatra ishin një element i rëndësishëm në vijën e mbrojtjes ruse nga Bakhmut në Gorlifka.

Sipas gjeneralit, tre brigada ruse, 72, 31 dhe 83, u shkatërruan dhe e humbën plotësisht aftësinë e tyre për të luftuar në luftën pranë Bakhmut. Sirsky pranoi megjithatë se “situata e përgjithshme në zonën lindore mbetet e ndërlikuar” dhe “luftimet e ashpra pranë Bahamutit vazhdojnë”.

Ukraina njoftoi të premten rimarrjen e Andriyivka dhe të dielën atë të Klitsyivka , që ndodhet në jug të Bakhmut. Qyteti, i cili ka një popullsi prej 70,000 banorësh përpara pushtimit rus në shkurt 2022, u pushtua majin e kaluar pas muajsh luftimesh të përgjakshme.

Në qershor, Ukraina nisi një kundërofensivë për të rifituar territorin e humbur pas marrjes së armëve perëndimore dhe trajnimit të brigadave të reja./I.S

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV