Lufta globale kundër HIV po lë pas fëmijët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Përhapja e barnave, testeve dhe parandalimi kundër HIV-it është më pak i përhapur tek fëmijët: megjithatë ngjitja nga nëna tek fëmija mund të shmanget.

Në rajonin e botës më të prekur nga SIDA, është bërë përparim i madh në shpërndarjen e barnave për HIV. Por ky sukses ka të bëjë vetëm me një pjesë të popullsisë: të rriturit. Në Afrikën Sub-Sahariane, pas njëzet vjet përpjekjesh për të frenuar epideminë, numri i fëmijëve të infektuar nga virusi mbetet i papranueshëm: 130 mijë në vit, shpesh të mbetur pa ilaçe ose të detyruar t’i nënshtrohen trajtimeve me ndërprerje, për shkak të logjistikës dhe paragjykimeve që ende rëndon mbi sëmundjen.

NUMRAT E TURPIT. Ankesa vjen nga një artikull i botuar në New York Times, i cili tregon disa histori të nënave dhe fëmijëve që kërkojnë me dëshpërim analiza dhe trajtime në një zonë rurale të Kenias. Dëshmitë ndjekin të njëjtën pamje të U.N.AIDS, programit të Kombeve të Bashkuara për HIV: 76% e të rriturve HIV pozitiv në Afrikën Sub-Sahariane sot marrin barna të synuara, por vetëm gjysma e fëmijëve mund të llogarisin në të njëjtin trajtim shpëtimtar. Dhe në fakt në vitin 2021 në këtë rajon të kontinentit 99,000 fëmijë vdiqën nga SIDA, dhe SIDA është shkaku kryesor i vdekjeve për adoleshentët në 12 shtete nën Sahara. Rreth 2.4 milionë fëmijë dhe adoleshentë në zonë janë infektuar me HIV, por vetëm gjysma e tyre janë diagnostikuar.

SI DUHET TË JETË (DHE SI SHKON, NË VEND TË KËSAJ). Parandalimi i transmetimit të virusit midis nënës dhe fëmijës gjatë shtatzënisë, lindjes dhe ushqyerjes me gji do të ishte teorikisht mjaft i thjeshtë, nëse të gjitha gratë shtatzëna do t’i nënshtroheshin një testi HIV dhe, nëse ishin pozitive, do të fillonin menjëherë terapitë antiretrovirale. Kjo është ajo që parashikohet nga udhëzimet lokale, të cilat tentojnë të zbulojnë rastet e humbura fillimisht me një test të dytë të kryer gjatë lindjes dhe që – në rast pozitiv – tregojnë për dhënien e barnave tek të porsalindurit për gjashtë javët e para të jetës. Në 90% të rasteve, ky protokoll është i mjaftueshëm për të parandaluar kalimin e infeksionit. Por mes teorisë dhe praktikës vijnë mungesa kronike e testeve dhe barnave, klinikat e mbyllura për shkak të Covid-it dhe mungesa e stafit, infrastruktura e shkatërruar, fonde të pamjaftueshme të qeverisë dhe kontrolle të humbura për shkak të urgjencave të tjera shëndetësore.

Lexo edhe :  Efektet mbresëlënëse të kafesë kundër rrudhave

NË FUND TË LISTES. “Fëmijët me HIV janë më të vështirë për t’u gjetur se të rriturit, ne kemi më pak mjete për t’i testuar dhe trajtuar ata, dhe ata varen nga kujdestarët e tyre për qasje në kujdesin shëndetësor,” shpjegon Anurita Bains, e cila drejton programin e UNICEF-it për AIDS.

“Meqenëse nuk përhapin HIV-in, ata përfunduan në fund të listës me përparësi. Pothuajse e harruar”. Një problem vetëm i shtyrë, sepse këta fëmijë (në rastet më me fat) do të rriten.

SHUMË VONË. Në shumë raste, diagnoza e HIV-it tek fëmijët vjen me vonesë, kur fëmijët tani kanë simptoma të plota – siç janë infeksionet e përsëritura të shkaktuara nga virusi. Kjo sepse mjekët nuk mendojnë domosdoshmërisht për ngjitjen e një fëmije 4 ose 5 vjeç me pneumoni të përsëritur ose sepse, edhe nëse ka dyshime, mungojnë analizat. Ekzaminimi rutinë i të porsalindurve gjashtë javësh përfshin testimin për HIV vetëm tek foshnjat me një histori familjare të njohur të HIV-it, por jo në të gjitha foshnjat.

ENDE TABU. Në rastet kur barnat pediatrike janë të disponueshme dhe pa pagesë, faktorët kulturorë pengojnë trajtimin. Në shumë kontekste, diagnoza e HIV rëndon mbi gratë si një dënim për margjinalizimin, sepse nëse janë HIV pozitive ato shpesh akuzohen për tradhti ndaj partnerit të tyre. Për të arritur në spitale dhe për t’i nënshtruar veten dhe fëmijët e tyre trajtimin e nevojshëm pa vepruar fshehurazi, nënat duhet të jenë në gjendje t’ia komunikojnë diagnozën burrave të tyre, me rrezikun e pasojave.

LLOGARITË NË FUND TË MUAJIT. Varfëria i ndërlikon gjërat. Edhe gratë që kanë punë shpesh fitojnë ekuivalentin e disa dollarëve në muaj. Dhe nëse barnat e disponueshme falas kanë mbaruar, mbetet vetëm t’i ndani ato pak që arrini të blini midis të gjithë fëmijëve tuaj, duke i dhënë secilit të njëjtën dozë të pamjaftueshme.

 

Të fundit

Princ Harry zgjedh SHBA si rezidencë të përhershme, heq dorë zyrtarisht nga Britania

Princin Harry është zyrtarisht banor i përhershëm në SHBA, katër vjet pasi ai u largua nga Londra me Meghan...

Familja e ish presidentit amerikan John Kennedy mbështet Biden në zgjedhjet presidenciale

Më shumë se 15 anëtarë të familjes së famshme të ish-presidentit amerikan John Kennedy do të mbështesin rizgjedhjen e presidentit amerikan Joe Biden. Me këtë...

FMN ul parashikimin për rritjen ekonomike të Shqipërisë në 2024

Ekonomia shqiptare do të rritet me 3.1% në vitin 2024. Me këtë parshikim, Fondi Monetar Ndërkombëtar, ka ulur pritshmëritë që kishte 6 muaj më...

“Marrëdhënia Meta-Kryemadhi”/ Ngjela zbërthen skemën: Bashkëpunim kriminal, jo erotik

Analisti Spartak Ngjela ishte i ftuar në emisionin “Breaking” në Top News këtë të enjte. Ai i cilëson pjesë të një loje  deklaratat e fundit...

Pas temperaturave të larta, ky qytet ‘pushtohet’ nga breshëri dhe shiu

Pas temperaturave të larta, zona e Mirditës është përfshirë nga reshjet e dendura të shiut dhe nga breshëri. Pothuaj i gjithë territori i Shqipërisë është...

Lajme të tjera

Web TV