Dëshironi të shmangni turmat dhe vizitorët e zhurmshëm?  Ndryshoni atraksionet e mbipopulluara turistike të Europës për këto gjashtë destinacione, nga Leiden në Slloveni!

Nga Amsterdami në Venecia, shumë nga destinacionet më të njohura turistike të kontinentit po u bëjnë thirrje disa turistëve të qëndrojnë larg ose vendosin kufizime për ata që e vizitojnë.

Mbipopullimi mund ta kthejë një parajsë në ferr. Por mos u shqetësoni – ka shumë opsione të tjera për të shmangur turmat dhe për të kontribuar në problemin e mbiturizmit.

Për jetën e gjallë të natës dhe kafenetë: Ndërroni Amsterdamin me Leiden

Amsterdami është i sëmurë nga “turistët e bezdisshëm”. Vitin e kaluar, filloi një “fushatë dekurajimi” për të mbajtur larg vizitorët me sjellje të keqe.

Drejtohuni në Leiden aty pranë. Qyteti i vogël krenohet me rrugë dredha-dredha ujore, shtëpi të këndshme në qytet dhe bare të bukura – pa miliona vizitorë që kanë irrituar vendasit e Amsterdamit. Ecni me biçikletë në rrugët me pemë, eksploroni kanalet e saj 28 km (të kryqëzuara nga 88 ura) ose shijoni një birrë në një pijetore lokale.

Leiden është i njohur për universitetin e tij, më i vjetri në Holandë, dhe kultura studentore i mban të mbushura baret dhe kafenetë. Plus, nëse ju pëlqen një udhëtim në qytetin e madh, ai ka trena të shpeshta direkte për në Amsterdam dhe Roterdam .

Provoni Slloveninë në vend të Italisë Veriore për male piktoreske

Një pamje befasuese e Alpeve Juliane në Slloveni.

Në vitin 2022, 34 milionë turistë vizituan rajonin e vogël Trentino Alto Adige në Italinë Veriore. Por autoritetet njoftuan se po mbyllnin aksesin në liqenin Braisesëill, një nga vendet më të njohura të rajonit.

Por pse të mos shmangi turmat dhe të vizitoni Alpet Juliane aty pranë? Ky varg malor i lartë shtrihet në Slloveni dhe krenohet me disa nga peizazhet më piktoreske në Europë, nga liqeni i pastër kristal i Bohinj deri te majat e mbuluara me borë. Në Parkun Kombëtar Triglav, ju mund të bëni kamping. Vendet e njohura përfshijnë Kamp Danica, Kamp Korita dhe Kamp Jezero. Ka edhe shumë hotele luksoze në rajon.

Më në jug – jashtë maleve – mund të vizitoni pyllin e virgjër Krokar, një kupë ahu prej 75 hektarësh që i mbijetoi epokës së akullit. Vendi i Trashëgimisë së UNESCO-s është një nga vendet e fundit në Europë ku arinjtë, ujqërit dhe rrëqebulli enden në natyrë.

Shmangi Amalfin për ‘Dolce Vita’ kalabriane

Bregu Violet i Italisë

Bregu i Amalfit i Italisë është i njohur për detet e tij të bruzta dhe vilat me ngjyra por edhe për grupet e turistëve që mbushin rrugët e tij të ngushta dhe gjarpëruese.

‘Bregu Violet’, që shtrihet nga Palmi në Bagnara ofron një shije më pak të mbushur me njerëz të Le Dolce Vita. Është emërtuar për ngjyrën spektakolare të reflektuar nga uji në periudha të caktuara të ditës.

Lexo edhe :  Priten reshje bore? Meteorologu zbulon çfarë do të ndodhë me motin në fundjavë

Njëra rrugë përqafon bregun, duke kaluar pranë vullkanit të gjallë të Strombolit. Riviera dei Cedri, Costa Degli Dei dhe Costa Viola përballen me detin vezullues të Tirrenit dhe kanë shumë pika për të eksploruar.

Malet e Palmit dhe pyjet me pisha u ofrojnë vizitorëve ajër të pastër me rrugë të lashta ecjeje që kalojnë nëpër peizazhin e jashtëzakonshëm. Dhe, nëse jeni një entuziast i zhytjes, ekziston një qendër e famshme zhytjeje nga e cila mund të eksploroni thellësitë ujore të Bregut Vjollcë.

Për tapas të shijshëm provoni San Sebastian në vend të Barcelonës

Kryeqyteti katalanas ofron jetë të gjallë nate, arkitekturë të jashtëzakonshme dhe ushqim të shijshëm. Por me afro 32 milionë vizitorë në vit, disa vendas janë të ngopur me turmat e turistëve. Qyteti ka kufizuar madhësinë e grupeve turistike dhe ka ndaluar përdorimin e megafonëve nga guidat.

Për një shije të diçkaje ndryshe, provoni San Sebastian në vendin bask. Ky qytet është i famshëm për tapas pintxo, të shërbyer në baret tradicionale të qytetit të vjetër.

Provoni disa nga pjatat lokale në një nga restorantet e qytetit që së bashku mbajnë 18 yje Michelin. Kuzhina baske bazohet në përbërësit me bazë nga deti Kantabrian dhe fermat dhe kopshtet lokale që do të thotë se ka shumë shumëllojshmëri në ofertë.

Zëvendësoni plazhet spanjolle me thesaret e fshehura të Europës Lindore

Dhërmiu është një nga plazhet më të njohura të Shqipërisë

Ishulli spanjoll i Lanzarote e ka deklaruar veten një “zonë të ngopur me turistët”, ndërsa Mallorca planifikon të vendosë një kufi prej 430.000 shtretërish turistikë në të gjithë ishullin.

Por ka shumë opsione për udhëtarin e etur për pamje të bukura.

Shqipëria ka 450 km vijë bregdetare mahnitëse, pjesa më e madhe e saj kryesisht pa turistë. Riviera Shqiptare shkon nga Vlora në Ksamil, ku mund të gjeni ujëra të bruztë dhe tre ishuj të vegjël.

Bregdeti është i mbushur me pyje pishe dhe rërë të artë. Dhe, nëse jeni duke kërkuar për diçka pak më të gjallë, vizitoni Dhërmiun – një nga plazhet më të gjata dhe më të njohura të Shqipërisë.

Dashamirësit e artit duhet të shkojnë në Genova në vend të Venecias

Qyteti i bukur i kanaleve lufton me mbipopullimin e madh. Rrugët dredha-dredha ujore të Venecias shpesh janë të bllokuara me gondola turistike, ndërsa çmimi i lartë i qirave po i dëbon vendasit e fundit të mbetur. Autoritetet po provojnë kufizime të ndryshme për të vënë nën kontroll problemin, por miliona njerëz ende e vizitojnë çdo vit.

Për diçka ndryshe, provoni Genova në Italinë Veriperëndimore. Qyteti port nuk ka kanale, por ka të njëjtat rrugica të ngushta mesjetare.

Qyteti i vogël është i mbushur me muzeume, shumë prej të cilëve mund të gjenden në ndërtesa të lashta që janë po aq të bukura sa kryeveprat që strehojnë./   S.M